sadsad x
asdasd
23,00 TL
13,11 TL
%43 indirim
Kazancınız
:
9,89 TL
Şair Evlenmesi Hakkında Bilgiler
Türü: Roman
Sayfa Sayısı: 144
ISBN: 9789754473391
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Tipi: 2. Hamur
Basım Tarihi 2019
İbrahim Şinasi
İbrahim Şinasi
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
  • Ürün Özellikleri
  • Ödeme Seçenekleri
  • Şair Evlenmesi Kısa Özet

    Şinasi, Türk yazınının batılılaşma yolunda atılan ilk adımı olan Tanzimat Dönemi`nde, bir yanıyla eskiye bağlı, bir yanıyla da yenileşmenin tohumlarını atan önemli sanatçılardan biridir.

    Yazınımızda metni yayımlanan ilk tiyatro oyunu olan Şair Evlenmesi oyunu, "Eşlerin görücü yöntemiyle, birbirini görmeden evlenmelerinin yol açtığı gülünç durumlar"ı işler. Müştak Bey parasız, bir az da hoppa bir genç şairdir. Mahallesinden Kumru Hanım adında bir kızı sever, onunla nikâhlanır. Güvey gireceği akşam, kılavuz Ziba Dudu ile yenge Habbe Kadın, Müştak Bey`in karşısına Kumru Hanım yerine onun çirkin, kambur ve yaşlı ablası Sâkine Hamın`ı çıkarırlar. Müştak Bey itiraz eder. O zaman nikâhı kıyan imam Ebüllâklaka ile mahallali çağırılır…

    Sahne tekniği ve kurgulaması bakımından batı tiyatrosundan; birbirinin karşıtı, kişilerin işlenişi bakımındansa ortaoyunu, Karagöz gibi geleneksel gösteri sanatlarının tiplerinden yararlanan Şair Evlenmesi`nin dili konuşma diline yakın yalınlıktadır. Dolayısıyla bu oyunun, tiyatro yazını için iyi bir başlangıç olduğu kabul edilir.

  • 2. Hamur

Şair Evlenmesi Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.