sadsad x
asdasd

Sahaf Mendel - Görünmez Koleksiyon - Bir Zanaatkar ile Beklenmedik Karşılaşma 3 Öykü Bir Arada

Tema Yayınları

Stefan Zweig

34,00 TL
23,80 TL
%30 indirim
Kazancınız
:
10,20 TL
Sahaf Mendel - Görünmez Koleksiyon - Bir Zanaatkar ile Beklenmedik Karşılaşma 3 Öykü Bir Arada Hakkında Bilgiler
Türü: Roman
Sayfa Sayısı: 96
ISBN: 9786051216317
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Tipi: 2. Hamur
Basım Tarihi 2022
Stefan Zweig
Stefan Zweig
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
 • Ürün Özellikleri
 • Ödeme Seçenekleri
 • Sahaf Mendel - Görünmez Koleksiyon - Bir Zanaatkar ile Beklenmedik Karşılaşma 3 Öykü Bir Arada Kısa Özet

  Sahaf Mendel

  1. Dünya Savaşı yıllarından entelektüel bir kitap bilgini olan Sahaf Mendel, trajik öyküsünün anılar ve duyumların harmanıyla zamanında müdavimi olduğu Kafe Gluck’taki ondan kalan boş yerinde sanki yeniden canlanıyor. Savaşın acımasız yıkımı ve anlamsızlığı karakterin öyküsünde okuyucuya resmediliyor.

  “Mendel, artık Mendel değildi, tıpkı dünyanın artık eski dünya olmadığı gibi...”

  Görünmez Koleksiyon

  Kör bir koleksiyoner, artık var olmadığını ve değersiz kâğıt parçalarına dönüştüğünü bilmediği koleksiyonuna derin bir bağlılık duyar. Koleksiyonundan en ufak bir kaybın onu yıkıma uğratacağını bilmesine rağmen ailesi, zor şartlardan dolayı birer birer o nadide eserleri elden çıkarır. Yerine de hiçbir değeri olmayan kâğıtlar yerleştirirler. Rutini, bu değersiz kâğıtların sırayla düzenlenmesine ve onlarla kurduğu bağın dokunuşlarıyla ifadesine dönüşür. Bu bağlılık ise artık sadece bir yanılgıdan ibarettir.

  “Trajik bir biçimde hiçbir şeyden haberi olmayan adam hatıralarında oldukça gerçek olan resimleri hiç hata yapmadan kusursuz bir biçimde ve sırasıyla, her bir resmi en ince ayrıntısına kadar övdü ve tarif etti: Görünmez koleksiyonu çoktan rüzgârların dağıttığı bu kör adamın, acıklı bir biçimde aldatılmış insanın vizyonunun coşkusu o kadar muhteşemdi ki, neredeyse ben bile buna inanmaya başlayacaktım.”

  Bir Zanaatkâr ile Beklenmedik Karşılaşma

  Paris’in kalbi sayılan Strasburg Bulvarı’nın ortasında, kalabalık insan selinin ve dükkânların ışıltıları arasından bir yankesiciyi fark eden anlatıcı, onu bir anda göz hapsine alıyor. Yankesicinin işini sanatsal bir icrayla gerçekleştirmesi anlatıcıyı bir yandan büyülerken bir yandan da onu ahlaki çelişkiye düşürüyor. Anlatıcı, metcezirin doruğuna meraklı bir heyecanla tırmandırıyor.

  “O artık çivisi çıkmış dünyadaki sayısız yoksul, sefil, kovalanan, hasta ve perişan insandan biriydi sadece ve ben birdenbire kendimi onunla meraktan öte daha derin bir katmandan bağlandığımı hissettim.”

 • 2. Hamur

Sahaf Mendel - Görünmez Koleksiyon - Bir Zanaatkar ile Beklenmedik Karşılaşma 3 Öykü Bir Arada Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.