sadsad x
asdasd

Şah Kalender İsyanı

La Kitap
37,00 TL
27,75 TL
%25 indirim
Şah Kalender İsyanı Hakkında Bilgiler
Türü: Tarih Araştırma - İnceleme Kitapları
Sayfa Sayısı: 464
ISBN: 9786056722943
Kapak: Ciltsiz
Ali Haydar Avcı
Ali Haydar Avcı
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
 • Ürün Özellikleri
 • Ödeme Seçenekleri
 • Şah Kalender İsyanı Kısa Özet

  Kitapta, Hacı Bektaş Veli’nin torunlarından Kalender Çelebi’nin Osmanlıya başkaldırısı ve Nurhak Dağlarındaki Başsaz Yaylasındaki katli, Balım Sultan, Osmanlı, Şah İsmail, Pir Sultan Abdal, Kalender Çelebi ilişkileri ile Erdebil ve Hacı Bektaş Dergahı ilişkileri irdelenmektedir.

  Ayrıca 16 yüzyılda Anadolu’da ortaya çıkan isyanların sebepleri ve sonuçları ile Osmanlı - Kızılbaş toplumu arasındaki çatışmalarla ilgili ayrıntılı bilgiler verilmekte ve çeşitli belgeler sunulmaktadır.

  Kitapta, Şah Kalender İsyanının Pir Sultan Abdal, Koyun Abdal deyişlerinde yansıması, Şehsuvaroğlu Ali Bey’in katli, Şah Kalender ve taraftarlarının Osmanlı ile karşı karşıya gelişi, Şah Kalender’in isyan güzergâhı ile Dulkadir Beylerinin Kalender Çelebi’yi Nurhak Dağlarında Başsaz yaylasında yalnız bırakması ve Kalender Çelebi’nin Veli Dündar’la birlikte katli çok ayrıntılı bir biçimde değerlendirilmektedir.

  Batılı kaynaklardan alınan gravür ve resimler kitaba eklenerek okurun hayal gücü desteklenmek istenmiştir.

  Yoğun inceleme ve çözümlere dayanan bu çalışmanın birçok öğretici ve aydınlatıcı belge sunması acısından önemli bir boşluğu dolduracak nitelikte olduğuna inanıyoruz.

Şah Kalender İsyanı Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.