sadsad x
asdasd
8,00 TL
6,32 TL
%21 indirim
Kazancınız
:
1,68 TL
Alışveriş Listeme Ekle
Sadık ve Safdil Hakkında Bilgiler
Türü: Roman
Sayfa Sayısı: 176
ISBN: 9786059197793
Kapak: Ciltsiz
François Marie Arouet Voltaire
François Marie Arouet Voltaire
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
  • Ürün Özellikleri
  • Ödeme Seçenekleri
  • Sadık ve Safdil Kısa Özet

    François Marie Arouet (21 Kasım 1694 - 30 Mayıs 1778), Fransız yazar ve filozof. Daha çok mahlası Voltaire olarak tanınmıştır. Fransız devrimi ve Aydınlanma hareketine büyük katkısı olmuştur.

    Din ve ifade özgürlüklerinin yanı sıra, insan hakları konusundaki düşünceleri ve felsefi yazıları ile ünlenmiştir. Eserlerinde Kilise dogmaları ve döneminin Fransız müesseselerini yoğun olarak hicvetmiştir. Zamanın en etkili isimlerinden biri olarak tanınır.

    Mezun olduktan sonra Voltaire edebiyatta kariyer yapmaya başladı. Babası ise oğlunun hukuk eğitimi almasını istiyordu. Bu nedenle Voltaire, Paris´te bir avukatın asistanı olarak çalışıyormuş gibi gözüküp, zamanının büyük bir kısmını hicivsel şiirler yazmaya adamıştır. Babası bunu öğrendiğinde Voltaire´i yine hukuk okumaya göndermiştir; yine de Voltaire yazmayı sürdürmüştür. Sivri dili ile aristokratik ailelerin beğenisini toplamıştır. Kral 15. Louis´nin naibi, Orleans Dükü, 2. Philippe´yi konu alan bir yazısı nedeniyle Bastille´de hapsedilmiştir. Oradayken çıkış yaptığı piyesi Oedipe´yi kaleme almış ve Voltaire ismini almıştır. Oedipe´nin başarısı Voltaire´i etkili bir isim yapmakla beraber onu Fransız Aydınlanmasına dahil etmiştir.

Sadık ve Safdil Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.