250,00 TL
177,50 TL
%29 indirim
Kazancınız
:
72,50 TL
Sabır Psikolojisi Hakkında Bilgiler
Türü: Psikoloji Başvuru Kitapları
Sayfa Sayısı: 454
ISBN: 9789758646647
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Tipi: 2. Hamur
satis-icon
Satış Rakamları 54 adet satılmıştır.
Mebrure Doğan
Mebrure Doğan
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
  • Ürün Özellikleri
  • Sabır Psikolojisi Kısa Özet

    Haz temelli mutluluk arayışlarının günümüz insanını mutlu etmeye yetmediği ruh sağlığı göstergelerinden açıkça anlaşılmaktadır. Psikolojik iyi oluş teorisyenleri, bu noktadan hareketle gerçek mutluluğun ancak bireyin gerçek benliğine ulaşmak için çabalaması sonucunda elde edilebileceğini ileri sürmektedir. Her türlü zorluk, tehdit ve kayıp karşısında dayanma, direnme, göğüs germe ve sonucu bekleme eğilimi, duygusal, bilişsel, davranışsal boyutlarda yaşanan çözümleyici psikolojik bir süreç ve başa çıkmaya yardımcı bir tutum olan sabır, söz konusu hedefe oldukça uygundur.

    Sabır, pozitif psikoloji yaklaşımına göre güçlü bir kişilikte bulunması gereken, psikolojik iyi oluşa olumlu etki yapan, kendini gerçekleştirmiş bireyin özelliklerinden biridir. Sabrın pozitif psikolojide karakter gücü kabul edilen maneviyat ve dindarlık üzerinde de güçlü bir etkisi vardır. Yaşayan dinlerin *erdem* olarak nitelendirdiği sabır, dinsel doğası nedeniyle manevî- dinî gelişimin doğal unsurlarından biridir. Dindarlık sabrı geliştirdiği gibi sabır da dindarlığı geliştirmektedir. Dolayısıyla bir duygu olmanın ötesinde bilişsel yönden temellendirilip davranışa dönüştüğü ve tutumlaştığında karakter gücü olan sabır, hem manevî gelişimi hem de bireysel gelişimi desteklemek suretiyle psikolojik iyi oluşa katkı sağlamaktadır.

    Elinizdeki bu eserde sabır konusunun yanı sıra dindarlık ve psikolojik iyi oluşla ilgili zengin bir teorik içerik bulunmaktadır. Emprik verilere dayanan bu çalışmada, sabrın psikolojik analizi yapılmakta ayrıca onun dindarlık ve psikolojik iyi oluşla ilişkisi, dindarlık ve psikolojik iyi oluş üzerindeki etkisi üzerine önemli bulgu ve değerlendirmelere yer verilmektedir.

  • 2. Hamur

Sabır Psikolojisi Hakkında Yorumlar