sadsad x
asdasd

Sabiha Sertel Hayatı ve Entelektüel Mirası

Tarih Vakfı Yurt Yayınları

Barış Çatal

98,00 TL
73,50 TL
%25 indirim
Kazancınız
:
24,50 TL
Sabiha Sertel Hayatı ve Entelektüel Mirası Hakkında Bilgiler
Türü: Araştıma ve İnceleme Kitapları
Sayfa Sayısı: 252
ISBN: 9789753333993
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Tipi: 2. Hamur
Basım Tarihi 2022
Barış Çatal
Barış Çatal
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
 • Ürün Özellikleri
 • Ödeme Seçenekleri
 • Sabiha Sertel Hayatı ve Entelektüel Mirası Kısa Özet

  Sabiha Sertel 1895’te Selanik`te doğdu. 1919’da çıkan Büyük Mecmua’da *Türk Feminizmi*ni ilk kez ismiyle zikreden kendisidir. Evliliği de sıra dışıydı. İlk kez Yahudi Dönme cemaatinden bir kadın, cemaat dışında bir evlilik gerçekleştirdi. Zekeriya Sertel ile evlilikleri İttihat ve Terakki Cemiyeti’nin yüksek düzeyde ilgisine mazhar oldu.Dahası mahkemede yargılanan ilk Türk kadın gazetecidir. Üstelik çok fazla bilinmese de Amerika’da sosyal hizmetler eğitimi alarak memleketin ilk sosyal hizmetler uzmanı vasfını kazandı.

  Yazdığı yazılar nedeniyle basında sıkça polemiklerle karşı karşıya kaldı. 1937’dedöneminCumhuriyet gazetesinin hedefindeydi. Bu yazılarda kendisine *Bolşevik Dudu*, *vatan haini* bile dendi. Dönmeliği ve Yahudi kökleri teşhir edildi. Sabiha Sertel yine sözünü esirgemedi ve yazmaktan vazgeçmedi.

  Sabiha Sertel, *Fikre Artık Yeter Tahakkümünüz* başlıklı yazısını yazdığında tarih 5 Kasım 1945’i gösteriyordu, 50 yaşındaydı ve daha Tan Gazetesi’nin bir baskın sonucu talan edilmesi ve yıkıma uğratılmasına neredeyse bir ay vardı.

  Türkiye Komünist Partisi üyesiydi. Sürgüne gittikten sonra partiye yardımcı olmak için altı ülke (Fransa, Macaristan, Almanya, Çekoslovakya, Bulgaristan, Sovyetler Birliği) değiştirdi.1968’de Bakü’de hayata gözlerini yumdu.

  Elinizdeki derleme, onun farklı entelektüel alanlara yaptığı katkıları odağına alan araştırmacıların ve kişisel tanıklıkların ışığında kendisinin yaşamına başka açılardan bakmayı amaçlıyor.

 • 2. Hamur

Sabiha Sertel Hayatı ve Entelektüel Mirası Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.