Rusya`da Eylemin Sanatla Buluşması: Edebiyatta ve Sinemada Devrim

Çeviribilim

Canan Paşalıoğlu

250,00 TL
177,50 TL
%29 indirim
Kazancınız
:
72,50 TL
Rusya`da Eylemin Sanatla Buluşması: Edebiyatta ve Sinemada Devrim Hakkında Bilgiler
Türü: Rus Edebiyatı
Sayfa Sayısı: 216
ISBN: 9786058499324
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Tipi: 2. Hamur
Basım Tarihi 2014
satis-icon
Satış Rakamları 6 adet satılmıştır.
Canan Paşalıoğlu
Canan Paşalıoğlu
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
 • Ürün Özellikleri
 • Rusya`da Eylemin Sanatla Buluşması: Edebiyatta ve Sinemada Devrim Kısa Özet

  Rus devrimlerinin edebiyat ve sinema tarihini her yönüyle ele alan bir ortak çalışma.

  Devrimler toplumsal, siyasal, ekonomik ve tarihsel nedenlerle ortaya çıkar ve her devrim, hem çağının sanatında büyük izler bırakır, hem de o sanat tarafından yaratılır. Rusya`da devrim fikri, on dokuzuncu yüzyıl sonundan itibaren Rus edebiyatının ve sanatının temel konularından biri olmuş, 1905 ve 1917 yıllarında gerçeklik haline gelirken, eylemle sanatın buluşması Herzen, Turgenyev, Çernişevski, Pisarev, Gorki, Gippius, Blok, Tolstoy, Pasternak, Mayakovski, Ostrovski, Şolohov, Vertov, Ayzenştayn gibi büyük sanatçıların eşsiz eserlerinde doruk noktasına ulaşmıştır.

  Rusya’da Eylemin Sanatla Buluşması: Edebiyatta ve Sinemada Devrim kitabında on üç Rus kültürü ve edebiyatı araştırmacısı, Yrd. Doç. Dr. Gamze Öksüz`ün editörlüğünde, on dokuzuncu yüzyıldan başlayarak devrim fikrinin sanattaki gelişimini, sanatçıların yaşamöyküleri ve eserleriyle inceliyor.

  Çernişevski’nin Nasıl Yapmalı? romanından Pasternak’ın Doktor Jivago’suna uzanan, hayal, beklenti ve hayalkırıklıklarıyla dolu bir tarihte eylem sanatla buluşuyor. Kitapta ayrıca Zinaida Gippius`un şiirlerinden örnekler ve Aleksandr Blok`un On İki adlı uzun şiiri tam çevirisiyle yer almaktadır.

 • 2. Hamur

Rusya`da Eylemin Sanatla Buluşması: Edebiyatta ve Sinemada Devrim Hakkında Yorumlar