130,00 TL
91,00 TL
%30 indirim
Kazancınız
:
39,00 TL
Ruhun Lisanı - İlm-i Sima Hakkında Bilgiler
Türü: Türk Edebiyatı Romanları
Sayfa Sayısı: 90
ISBN: 9786059268172
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Tipi: 2. Hamur
Basım Tarihi 2017
satis-icon
Satış Rakamları 48 adet satılmıştır.
Halid Ziya Uşaklıgil
Halid Ziya Uşaklıgil
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
  • Ürün Özellikleri
  • Ruhun Lisanı - İlm-i Sima Kısa Özet

    Halid Ziya Uşaklıgil`in 1311/1894 yılında yayımlanan İlm-i Sima-Ruhun Lisanı isimli bu kitabı ilk defa günümüz alfabesiyle okuyucularımızla buluşuyor.

    İnsan yüzü Yaratılışın mucizelerinden bir mucize. İnsan bedeni ve özelde de insan yüzü ilahi hikmetin cüzlerinden biri. Her insan, öncelikle yüzüyle biricik ve eşsiz. 0 ilahi kudret tarafından öyle bir seklide düzenlenmiştir ki, kendi yüzümüz de dahil bütün yüzler bir sır. Ondaki küçük bir kıvrımdan tutun da yüzü meydana getiren organların ortaya koyduğu kompozisyon, gözün alna, alnın kaşa, dudakların buruna, burunun yanağa ve bütün bunların tek tek birbirlerine nisbeti yüzün anlamını ortaya koyuyor, insan ruhunun nitelikleri yüzde görünür hale geliyor, yüz bir nevi ruhun aynası oluyor. İnsan öncelikle yüzünde başlıyor. Yüz insanın insana açıldığı ilk kapı oluyor. Çağdaş filozoflar da "insan yüzdür" dediler ve yüzü "etik varoluşun, insanî gerçekliğin başlangıcı" olarak gördüler.

    İşte insanın simasının bu sırlarla dolu tarafını keşfetmek, bu lisanı hecelemek ilmi olan ilm-i Sima kadim zamanlardan beri düşünürlerin ve sanatçıların ilgilendiği bir konu olagelmiştir. Romanları, hikayeleri ve edebi eleştirileriyle tanıdığımız Halid Ziya`nın da bu konuya olan ilgisini bir eser yazarak ortaya koyması ve böyle bir eserin onun kaleminden çıkmış olması da ayrıca önemlidir.

  • 2. Hamur

Ruhun Lisanı - İlm-i Sima Hakkında Yorumlar