Roman Notları 1 Topal Kasırga - Darmadağın Olan Devlet

Bağlam Yayınları

Kemal Tahir

85,00 TL
68,85 TL
%19 indirim
Kazancınız
:
16,15 TL
Roman Notları 1 Topal Kasırga - Darmadağın Olan Devlet Hakkında Bilgiler
Türü: Türk Edebiyatı Romanları
Sayfa Sayısı: 238
ISBN: 9789757696179
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Tipi: 2. Hamur
Basım Tarihi 1991
Kemal Tahir
Kemal Tahir
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
 • Ürün Özellikleri
 • Roman Notları 1 Topal Kasırga - Darmadağın Olan Devlet Kısa Özet

  Bağlam Yayınları`nın Roman Notları başlığıyla ilk cildini sunduğu eserinde Kemal Tahir, "Tarihsiz toplumların yazarları olmaz" diyor. Ünlü romancı açısından tarihe ilgi göstermek, halka dönük tüm gerçek aydınlar için kaçınılmaz bir görevdir.
  Romancı olarak tarihte neler aradığını ilginç bir yaklaşımla açıklar Kemal Tahir: "İnsanlarımızın çeşitli olaylar karşısında nasıl davranabileceklerini önceden gerçeğe yakın kestirmek, neden böyle yaptıklarının yasalarını bulabilmek, insan dramını anlatmaya uğraşan bir romancı için elbette zorunludur."
  Büyük yankılar yaratan büyük romanı Devlet Ana`nın ardından, Kemal Tahir Topal Kasırga adlı yeni bir romanın yazım çalışmalarına başlamıştı. Osmanlı devletinin kuruluş koşullarını değerlendiren Devlet Ana`ya karşılık, Topal Kasırga`da Kemal Tahir bu kez Osmanlı`nın giderek yükselmeye başladığı aşamada, Aksak Timur`un Yıldırım Bayezid`i Ankara Savaşında hangi dış ve iç etkenler altında yenerek Anadolu`daki yeni oluşumu neden durdurmak istediğini anlatacaktı. Kemal Tahir`e göre tarihin örtülü kalmış bu olayının ardında neler vardı?
  Roman Notları`nın bu ilk kitabı, sanatçının yazabildiği kadarıyla Topal Kasırga`nın başlangıç bölümlerini `Darmadağın Olan Devlet` başlığı altında sunmakla kalmıyor; yazım öncesinde giriştiği yoğun araştırma, tarihi yeniden değerlendirme, geçmiş bir tarihsel süreci yeniden canlandırma çalışmalarıyla bir romancı açısından tarihin nasıl ele alınabileceği konusunda da anlamlı belgeler sunuyor.

 • 2. Hamur

Roman Notları 1 Topal Kasırga - Darmadağın Olan Devlet Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.