Roma İmparatorları 3. Cilt

Kronik Kitap

Historia Augusta

195,00 TL
126,75 TL
%35 indirim
Kazancınız
:
68,25 TL
Roma İmparatorları 3. Cilt Hakkında Bilgiler
Türü: Tarih Araştırma ve İnceleme Kitapları
Sayfa Sayısı: 192
ISBN: 9786256989030
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Tipi: 2. Hamur
Basım Tarihi 2022
satis-icon
Satış Rakamları 97 adet satılmıştır.
Historia Augusta
Historia Augusta
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
 • Ürün Özellikleri
 • Roma İmparatorları 3. Cilt Kısa Özet

  ROMA İMPARATORLARININ ÇARPICI HAYAT HİKÂYELERİ…

  Türkiye’de tamamı ilk kez yayınlanan Historia Augusta’nın üçüncü cildi, diğer iki ciltte olduğu gibi dilimize Samet Özgüler tarafından Latince aslından tercüme edilerek kazandırıldı. MS. 253’te tahta geçen Valerianus’la başlayan eser, 283 yılında tahta geçen Carinus’la son bulunuyor.

  Roma imparatorları hakkındaki sayılı Latince kaynaktan biri olan Historia Augusta, askerî anarşinin giderek daha fazla hâkim olduğu, imparatorluk topraklarının dört bir yanında yaşanan ve hissedilen bu devasa kriz ortamının ve dış saldırıların Roma’yı kötü sona sürüklediği döneme ilişkin nadir kaynaklardan biri olması ve söz konusu imparatorların hayatlarına dair neredeyse tek kaynak olması sebebiyle tarihsel kıymetini asırlardır muhafaza ediyor.

  Okurlar metin boyunca çoğu zaman diğer kaynaklarla karşılaştırma yapıp doğru olma ihtimali en yüksek olan bilgiye erişme şansına sahip olacakken öte yandan da zaman zaman kendi mantıklarıyla kalacak ve olayları bu doğrultuda değerlendirecektir. Hemen hemen bütün diğer Eski Çağ Tarihi kaynaklarında var olan bu durumun biyografilerde daha da öne çıkması, belki de Historia Augusta’yı çok daha enteresan ve ilgi çekici kılan hususlardan biridir.

  Bu ciltte okuyucular Valerianus gibi çokça sevilen bir hükümdardan, tahtta hak iddiasında bulunan ve tahtı gasp eden birbirinden farklı 30 imparator ve imparator adayına, yaptığı hizmetler ve imparatorlukta düzeni sağlamasından ötürü Tanrısal sıfatı verilen Claudius ve Aurelianus’a, Tacitus’tan Probus’a ve son olarak da Carinus’a kadar çok sayıda Roma imparatoru hakkında çarpıcı bilgiler öğrenebilecekler.

  Roma İmparatorları, dünya tarihine damga vurmuş bu dev imparatorluğun tarihine merak duyan herkesin keyifle, ilgiyle ve şaşkınlık içerisinde okuyacağı bir eser…

 • 2. Hamur

Roma İmparatorları 3. Cilt Hakkında Yorumlar