POSTKOLONYALİZM: Tarihsel Bir Giriş

Matbu Yayınları

Robert J. Young

160,00 TL
124,80 TL
%22 indirim
Kazancınız
:
35,20 TL
POSTKOLONYALİZM: Tarihsel Bir Giriş Hakkında Bilgiler
Türü: Genel Tarih Kitapları
Sayfa Sayısı: 672
ISBN: 9786059253031
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Tipi: 1. Hamur
Basım Tarihi 2016
Robert J. Young
Robert J. Young
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
  • Ürün Özellikleri
  • POSTKOLONYALİZM: Tarihsel Bir Giriş Kısa Özet

    Alanın en önde gelen isimlerinden birinin kaleminden çıkan bu eser, `postkolonyalizmi` hem teorik hem de tarihî yönleriyle ele almaktadır. Robert Young postkolonyal teorinin ortaya çıkışını Avrupa, Afrika, Asya ve Latin Amerika`daki sömürge karşıtı hareketler üzerinden ele alıp bu bölgelerde özgürlük mücadelelerinin öncüleri haline gelmiş olan Cabral, Connolly, Fanon, Gandhi, Guevara, Nkrumah, Mao, Mariategui, Senghor gibi isimlerin çalışmalarını inceleyerek ve kadın aktivistlerin oynadığı rolü de dikkate alarak çok geniş kapsamlı bir analize tabi tutmaktadır.

    Young`a göre postkolonyal eleştiri, kurulu Avrupamerkezci bilgi türüne kültürel alanda karşı çıkmaktadır; fakat aynı zamanda radikal siyasi tarafını da geliştirerek küresel düzlemde sosyal adaleti kurmada sömürgecilik karşıtı hareketlerin tecrübelerinden yararlanmalı ve eleştirilerini bu tarafa doğru da yöneltmeye başlamalıdır.

    Postkolonyal teori ile yeni tanışanlar için oldukça faydalı bir giriş niteliğinde olan bu kitap, aynı zamanda alanda derinleşmek isteyen okuyuculara da alanın dinamikleri ve tarihi gelişimi üzerine taze bir bakış açısı sunmaktadır.

  • 1. Hamur

POSTKOLONYALİZM: Tarihsel Bir Giriş Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.