sadsad x
asdasd
50,00 TL
31,00 TL
%38 indirim
Kazancınız
:
19,00 TL
Parma Manastırı Hakkında Bilgiler
Türü: Fransız Edebiyatı Kitapları
Sayfa Sayısı: 304
ISBN: 9786059481052
Kapak: Ciltsiz
Marie-Henri Beyle Stendhal
Marie-Henri Beyle Stendhal
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
  • Ürün Özellikleri
  • Ödeme Seçenekleri
  • Parma Manastırı Kısa Özet

    Marie-Henri Beyle (23 Ocak 1783, Grenoble - 23 Mart 1842, Paris), daha çok mahlası Stendhal ile bilinen Fransız realist yazardır.

    Marie-Henri Beyle, Grenoble`da 23 Ocak 1783 tarihinde burjuva bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. Babası avukat Cherubin Beyle, annesi Hanriette Gagnon`dur. Çok sevdiği annesi 1790 yılında, Stendhal henüz yedi yaşındayken öldü. Stendhal, disiplinli ve muhafazakar kimseler olan teyzesinin babasının etkisi altında büyüdü. 1796`da Grenoble`da bir okula girdiyse de, 30 Ekim 1799`da askeri okulun giriş sınavına katılmak için Paris`teki, kuzeninin de çalışıyor olduğu Savaş Bakanlığı`na gitti. Ertesi yıl ağır süvari birliğinde teğmen olarak İtalya`ya gitti. Bu seyahati sırasında Dimenico Cimarosa ve Gioachino Rossini`nin müziğini ve Vittorio Alfieri`nin eserlerini tanıması için bir fırsat oldu. 1812`de Napolyon ile birlikte Rus seferine katıldı ve Moskova`nın baştan sonra yanışına şahit oldu. Napolyon`un büyük ordusundan sağ kalmayı başaran az sayıdaki askerden olan Stendhal, notlarının önemli bir kısmını, ordu Rusya`dan geri çekilirken kaybetti. Ayrıca o zamana kadar yüzlerce takma isim kullanan yazar, Stendhal ismini bu sıralarda seçmiştir.

    1814`te Napolyon`un düşüşünden sonra Milano`ya yerleşmiş ve burada da Angela Pietragrua`ya aşık olmuştur. Ertesi yıl Parma`yı ziyaret etmiş ve bu seyahati, üçüncü romanı olan Parma Manastırı`na ilham kaynağı olmuştur. 1817`de ise İtalya`daki izlenimlerini anlatan ve İtalya`ya olan hayranlığının simgesine dönüşen Roma, Napoli ve Floransa kitabını yazmıştır. 1818`de Napolyon`un Hayatını yazmaya başlamıştır. Bu sırada da mutsuz bir aşk yaşayacağı Mathilde Dembowski ile tanışmıştır. 1821`de ise yasadışı bir İtalyan örgütüne üye olduğu suçlamasıyla Milano`dan uzaklaştırılmıştır. 1842 yılının 22 Mart`ı 23 Mart`a bağlayan gecesinde vefat etmiştir. Mezarı Montmarte Mezarlığı`ndadır.

Parma Manastırı Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.