sadsad x
asdasd
96,00 TL
64,32 TL
%33 indirim
Kazancınız
:
31,68 TL
Parahistoria Hakkında Bilgiler
Türü: Tarih Araştırma ve İnceleme Kitapları
Sayfa Sayısı: 128
ISBN: 9786054650545
Kapak: Ciltsiz
Osman Şenkul
Osman Şenkul
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
 • Ürün Özellikleri
 • Ödeme Seçenekleri
 • Parahistoria Kısa Özet

  Tarihin Arka Planı

  *... Büyük bir emeğin ürünü olan eserin adı Parahistoria oldu. Bu ad *para-* ve *historia* kelimelerinin birleşmesiyle oluşturuldu. *Para-* ön eki; *yanında, yakınında, ona karşı, onun tersine* anlamlarına gelen ????’dan gelir. Yunancada kendisini izleyen kelimeye birkaç farklı anlam yükleyebildiği halde, İngilizce ve Fransızca gibi çağdaş dillerde iki şekilde kelime türetir: Parapsikoloji’de olduğu gibi, *normal ve doğalın dışında* ve paramedikal, paramiliter kelimelerinde olduğu gibi *benzer ya da yardımcı* anlamlarını verir.

  Öte yandan, Osmanlı’da 16. yüzyıldan önce çıkarılan akçeden büyük gümüş sikkeleri belirtmek için kullanılan ve bugün *mal ve hizmetlerin fiyatını belirleyen değişim aracı ve değer ölçüsü* kavramını ifade eden *para* kelimesi de var. *Parça, ödül, bahşiş, hisse, para* anlamlarına gelen Farsça kökenli *den türetilmiştir.

  Bu arada, Beyoğlu’nun eski adı Pera’nın da aynı edattan geldiğini hatırlatalım. Historia ise *tarih, hikaye, mesele* gibi üç farklı anlam taşıyan Yunanca ???????’dan gelir. Bu durumda, Parahistoria kelimesine, tarihin arka planı ve yardımcı tarih anlamlarının yanısıra, doğrudan paranın tarihi gibi birçok anlam yakıştırabiliriz.

Parahistoria Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.