sadsad x
asdasd

Öyküyü Sanat Yapanlar

Dedalus Kitap

Necip Tosun

74,00 TL
59,20 TL
%20 indirim
Kazancınız
:
14,80 TL
Öyküyü Sanat Yapanlar Hakkında Bilgiler
Türü: Eleştiri İnceleme ve Kuram Kitapları
Sayfa Sayısı: 432
ISBN: 9786059203654
Kapak: Ciltsiz
Necip Tosun
Necip Tosun
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
  • Ürün Özellikleri
  • Ödeme Seçenekleri
  • Öyküyü Sanat Yapanlar Kısa Özet

    Necip Tosun Öyküyü Sanat Yapanlar’da, dünyanın tüm öykü renklerini yansıtan bir *öykü atlası* oluşturuyor. Böylece yazınsal bir tür olarak öykünün tarihi özetlenirken modern öykünün kuruluş, gelişme ve nitelikli bir kimliğe kavuşma süreci de ortaya konuyor.

    Rusya, ABD, Arjantin, İngiltere, Almanya, Fransa, İtalya, Kırgızistan, İran gibi birbirinden farklı coğrafyalarda yaşayan; kurucu, dönüştürücü öncüler derinlemesine bir incelemeye tabi tutuluyor. Öyküdeki *bilinç akışı*, *gerçeküstücülük*, *varoluşçu yaklaşımlar*, *büyülü gerçekçilik*, *fantastik öykü* ve *postmodern tutum* gibi yönelimler büyük yazarların öyküleri üzerinden inceleniyor. Nikolay Gogol’den Anton Çehov’a; William Faulkner’den Jorge Luis Borges’e; Gabriel García Márquez’dan Cengiz Aytmatov’a kadar kırk kurucu öncünün öykü anlayışları, yazış biçimleri ve öykü türüne katkıları gün yüzüne çıkarılıyor.

    Edebiyatımızdaki en büyük eksikliklerden biri başvuru, kılavuz kitapların olmamasıdır. Ülkemizde bu konuda oldukça sınırlı çalışmalar var. Bu anlamda Öyküyü Sanat Yapanlar’ın bir el kitabı, dönüp dönüp bakılacak bir kılavuz kitap olma özelliği var. Öykünün temel unsurlarının tartışıldığı, birikimlerinin bir araya getirildiği bu çalışma hem edebiyat okurlarına hem de öykücülere büyük bir birikim aktarıyor. Öykü türünün kurucu öncülerini, iyi öykülerin nasıl yazıldığını, iyi bir öyküde hangi unsurların bulunması gerektiğini merak edenler için Öyküyü Sanat Yapanlar işlevsel bir kitap.

Öyküyü Sanat Yapanlar Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.