sadsad x
asdasd
25,00 TL
16,75 TL
%33 indirim
Kazancınız
:
8,25 TL
Osmanlılarda Türkçe Tefsir Geleneği Hakkında Bilgiler
Türü: Meal-Tefsir-Hadis Kitapları
Sayfa Sayısı: 302
ISBN: 9789755484020
Kapak: Ciltsiz
Mehmet Akif Alpaydın
Mehmet Akif Alpaydın
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
  • Ürün Özellikleri
  • Ödeme Seçenekleri
  • Osmanlılarda Türkçe Tefsir Geleneği Kısa Özet

    İslam’la tanışmadan önce de güçlü devletler kuran Türkler, İslâm’la birlikte daha üst bir noktaya evrilmişler, büyük medeniyetler tesis etmişler, Kur’ân’dan aldıkları ilhamla hâkimiyetlerinin ulaştığı coğrafyaları maddeten ve mânen imâr etmişlerdir.

    Türklerin kurduğu en ihtişamlı devletlerden biri olan Devlet-i Aliyye-i Osmâniyye, medeniyet dediğimiz mefhûmun mücessem bir örneği olarak tarih sahnesinde uzun yıllar boy göstermiştir. Birçok sahada çok parlak inkişaflar gerçekleştiren Osmanlı’nın, bu terakkisinde etkili olan muharriklerden birisi de ilmî sahadaki üretkenliği olmuştur. Devlet eliyle tesis edilen eğitim müesseselerinde tabiî ve dînî ilimlerin tedrisine büyük ihtimam gösterilmiş, tabiri câizse tabîat ayetleri ve Kur’an ayetleri birlikte okunmuştur.

    İlimlerin tasnif edildiği eserlere baktığımızda *Ulûm-i Aliyye* olarak isimlendirilen edilen din ilimlerinin zirvesine, Kur’ân’ın anlaşılmasını kendisine amaç edinen ilm-i tefsirin konulduğu görülmektedir. Aslında, ardından sıralanan diğer İslâmî ilimlerin de nihâî olarak gayesi, Kur’ân’ın daha iyi anlaşılmasını sağlamaktır. Bu disiplinin etrafında yapılan çalışmaların sonucunda hâsıl olan tefsirler ise Kur’an’ı anlama noktasında gösterilen gayretlerin meyveleridir. Osmanlı medeniyet ağacının bu sahada meyve vermediğini iddia etmek en basit tabirle vâkıa ila çelişmektir. Fakat esefle söylemek gerekir ki yapılan tefsir tarihi tasniflerinin çoğunda Osmanlı dönemine ait tefsir eserlerine gerektiği gibi yer verilmediği görülmektedir. Bu durumun tashih edilmesi gerektiği âşikârdır. Elinizdeki bu çalışma ile söz konusu durumun tashihine katkı sunmak hedeflenmektedir.

Osmanlılarda Türkçe Tefsir Geleneği Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.