sadsad x
asdasd

Osmanlıda Modern İktisadın İzinde 2

Dergah Yayınları

Akyiğitzade Musa

92,00 TL
69,00 TL
%25 indirim
Kazancınız
:
23,00 TL
Osmanlıda Modern İktisadın İzinde 2 Hakkında Bilgiler
Türü: Genel Tarih Kitapları
Sayfa Sayısı: 328
ISBN: 9789759956875
Kapak: Ciltsiz
Akyiğitzade Musa
Akyiğitzade Musa
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
  • Ürün Özellikleri
  • Ödeme Seçenekleri
  • Osmanlıda Modern İktisadın İzinde 2 Kısa Özet

    19. yüzyıldan itibaren Osmanlı iktisat literatüründe serbest ticaret (laissez faire) vurgusu ağırlık kazanmış ve bu vurgu çeşitli yayınlarla desteklenmiştir. Serbest ticaret temelli modern iktisadın içeriğine, usulüne ve uluslararası ticaret anlayışına ilk ciddi eleştiri yüzyılın sonlarında yayınladığı kitapları ile Akyiğitzade Musa tarafından yapılmıştır.

    Akyiğitzade, getirdiği eleştiride Adam Smith ve Jean Baptiste Say çizgisinde gelişen iktisadi anlayışın Osmanlı Devleti için uygun bir model olmadığı vurgusunu yapmış ve bu eleştirisini, iktisat tarihinden verdiği müşahhas örneklerle desteklemiştir. ,

    Elinizdeki eserde Akyiğitzade’nin İktisad yahud İlm-i Servet: Azadegi-i Ticaret ve Usul-i Himaye ve İlm-i Servet veyahud İlm-i İktisad: Kava‘id-i Mühimme-i İktisadiyyeyi Havidir kitaplarının çeviri yazımı yapılmıştır. Ayrıca Akyiğitzade’nin biyografisi ile iktisadi düşüncesindeki mihenk noktası olan himayeciliğin önemi ve serbesti-i ticaretin neden uygun olmadığı etrafındaki düşünceleri ele alınmıştır.

Osmanlıda Modern İktisadın İzinde 2 Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.