Osmanlı`da Devlet, Hukuk ve Adalet

Kronik Kitap

Halil İnalcık

125,00 TL
75,00 TL
%40 indirim
Kazancınız
:
50,00 TL
Osmanlı`da Devlet, Hukuk ve Adalet Hakkında Bilgiler
Türü: Osmanlı Tarihi Kitapları
Sayfa Sayısı: 288
ISBN: 9786058301122
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Tipi: 2. Hamur
Basım Tarihi 2019
satis-icon
Satış Rakamları 922 adet satılmıştır.
Halil İnalcık
Halil İnalcık
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
 • Ürün Özellikleri
 • Osmanlı`da Devlet, Hukuk ve Adalet Kısa Özet

  *Milletleri millet yapan tarihleri ve kültürleridir. Tarihsiz bir millet, kişiliğini kaybetmiş bireye benzer. Bu kitabı okuyanlar umuyoruz ki, Osmanlı Devlet-i ‘Aliyye’sinin (İmparatorluğunun) birçok millet ve dini, altı yüz yıl nasıl bir arada tuttuğunu ve nasıl idare ettiğini öğrenmiş olacaklar.*

  - Halil İnalcık

  Altı asır boyunca egemenliğini devlet, hukuk, adalet anlayışıyla sağlayan Osmanlılar, iktidarlarını ise kanun ile ahlak dengesiyle ayakta tutmuşlardır. Batı kaynaklarında Osmanlı halkından herhangi bir kimsenin hükümdarı bile dava edebileceğinden övgüyle bahsedilmiştir. Öte yandan bürokratlar ise hükümdarın asli prensipleri ezip geçmesi karşısında onu tahtından edebilmişlerdir. Hem Osmanlıları *Devlet-i Aliyye-i Osmâniyye* yapan hem de *Devlet-i Ebed-müddet* sözünü slogan olmaktan kalıcı bir mekanizma haline getiren düşünce, din ve devletin selameti adına devlet-hukuk-adalet güçlerinin bir direnç unsuru olarak daima bir arada yaşamış ve yaşatılmış olmasıdır.

  Tarih yazıcılığında çığır açmış olan Halil İnalcık, bu kitabında devlet anlayışı, kanun rejimi, kanunların uygulanış biçimi ve adalet yöntemleri üzerine daha önce yayınlanmış özel araştırmaları bir araya toplamıştır. Okuyucular kitabı bitirdiklerinde, Osmanlı devletinin birçok millet ve dini altı asır nasıl bir arada tutup idare ettiğini en orijinal bilgiler eşliğinde öğrenmiş olacaklardır.

   

 • 2. Hamur

Osmanlı`da Devlet, Hukuk ve Adalet Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.