Osmanlı Tarihçiliğine Yön Veren Konuşmalar

Kronik Kitap

Arif Bilgin

175,00 TL
113,75 TL
%35 indirim
Kazancınız
:
61,25 TL
Osmanlı Tarihçiliğine Yön Veren Konuşmalar Hakkında Bilgiler
Türü: Osmanlı Tarihi Kitapları
Sayfa Sayısı: 304
ISBN: 9786257631112
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Tipi: 2. Hamur
Basım Tarihi 2021
satis-icon
Satış Rakamları 50 adet satılmıştır.
Arif Bilgin
Arif Bilgin
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
 • Ürün Özellikleri
 • Osmanlı Tarihçiliğine Yön Veren Konuşmalar Kısa Özet

  Değişen ve Gelişen Yönleriyle Osmanlı Araştırmaları…

  Son yirmi yılda Osmanlı araştırmalarında konu yelpazesi genişledi, yeni yöntemler devreye girdi; başta sosyal tarih, iktisat tarihi, askeri tarih ve şehir tarihi gibi alanlarda yeni yönelimler ortaya çıktı. Maddi kültür ve servet, tüketim, kadın/cinsiyet, harem, ticaret ve finans, yemek, ayanlık, kuruluş, kimlik, eğitim, çevre, sınır ve serhat çalışmaları, içinde bulunduğumuz yüzyılda ilgi gören ve üzerine özgün eserler verilen konular oldu.
  Osmanlı tarihçiliğine yön veren, uzman tarihçilere ait metinlerden oluşan bu kitap, tarihçiliğimizin son yıllardaki seyrini izlemek ve yeni çalışma alanları keşfetmek için benzersiz bir imkân sunuyor. Metinler, Osmanlı tarihini, kitabî kaynaklardan harem çalışmalarına, askeri tarihten deniz tarihi araştırmalarına, şeriyye sicillerinin Osmanlı araştırmaları için öneminden iktisat tarihi araştırmalarının serencamına, tıp tarihi çalışmalarındaki sorunlardan sınır araştırmalarına kadar oldukça geniş bir yelpazede ele alıyor. Abdülkadir Özcan, Ahmet Yaşar Ocak, Ahmet Tabakoğlu, Ali Akyıldız, Berch Berberoglu, Feridun Emecen, Gábor Ágoston, İdris Bostan, Mehmet Akif Aydın, Michael Ursinus, Nil Sarı gibi yetkin akademisyenlerin Osmanlı tarihinin çeşitli alanlarının mevcut durumuyla ilgili tespitlerini ve bundan sonra yapılacak çalışmalar için önerilerini içermesiyle de başucu kaynağı niteliği taşıyor.
  Arif Bilgin ve M. Bedizel Aydın’ın editörlüğünü yaptığı *Osmanlı Tarihçiliğine Yön Veren Konuşmalar*, hem tarih öğrencilerinin hem de araştırma tutkunlarının büyük keyif alarak okuyacakları bir çalışma…

 • 2. Hamur

Osmanlı Tarihçiliğine Yön Veren Konuşmalar Hakkında Yorumlar