sadsad x
asdasd

Osmanlı Belgeleri İle İngiliz Elçilik ve Konsolosluk Raporlarında Vilayat-ı Sitte Islahatı1878-1899

Türk Tarih Kurumu Yayınları
90,00 TL
71,10 TL
%21 indirim
Kazancınız
:
18,90 TL
Alışveriş Listeme Ekle
Osmanlı Belgeleri İle İngiliz Elçilik ve Konsolosluk Raporlarında Vilayat-ı Sitte Islahatı1878-1899 Hakkında Bilgiler
Türü: Tarih Araştırma ve İnceleme Kitapları
Sayfa Sayısı: 504
ISBN: 9789751746481
Kapak: Ciltli
Emel Demir Görür
Emel Demir Görür
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
 • Ürün Özellikleri
 • Ödeme Seçenekleri
 • Osmanlı Belgeleri İle İngiliz Elçilik ve Konsolosluk Raporlarında Vilayat-ı Sitte Islahatı1878-1899 Kısa Özet

  Vilayat-ı Sitte Islahat'nı (1878-1899) konu edinen bu çalışma, Ayastefanos ve Berlin Antlaşmalarıyla başlayıp, Anadolu Umüm Müfettişi Ahmet Şakir Paşa'nın vefatıyla nihayetlendirilmiştir.

  Bu ıslahat programını kendi siyasi menfaatleri greği kullanmak isteyen İngiltere başta olmak üzere diğer Avrupalı devletler, ıslahatlardan kendi beklenti ve taleplerini dile getiren notave raporlarla Osmanlı Devleti üzerinde siyasi bskı oluşturmuşlardır. Kendisine karşı yapılan bu siyasi baskılara, zamanın siyasi, askeri ve iktisadi şartlarının elverdiği ölçüde karşı koymaya çalışan Osmanlı Devleti ise elbette ki ıslahat programını , devletin menfaatleri ve bölgenin hassasiyetini göz önünde bulundurarak icra etmeye çalışmıştır.

  Uzun müzakereler neticesinde nihayet üzerinde karar kılan 1895 tarihli Vilayat-ı Sitte Islahatı, Erzurum, Sivas, Mamuretü'l-Aziz, Van, Bitlis ve Diyarbakır vilayetlerinden müteşekkil vilayat-ı Sitte'de hayata geçirilmiştir. Bu program çerçevesinde yapılan teftiş ve ıslahat çalışmaları gerek bu anlamda zengin Osmanlı arşiv vesikaları ve gerekse İngiliz elçilik ve bölge konsolosluklarının rapor ve yazışmaları incelenerek kapsamlı bir şekilde değerlendirilmiştir. Burada özellikle ıslahat programının fikriyatından fiilitına kadar bu meseleyle doğrudan alakadar olan ve bu hususta Osmanlı Devleti'ne en çok baskı yapan ve keza konunun diğer Avrupalı muahtaplarını da Osmanlı Devleti'ne karşı teşvik tazyik eden dönemin İngiliz Hükümeti'nin yazışmalarına özellikle yer verilmiştir. 

  Ayrıcabu çalışmada, söz konusu vilayetlerdeki jandarma, polis ve tahsildarlıkların teşkilat yapıları, belediye, nahiye, maarif, adliye ve hapishanelerinin, hudut karakolları ve kolluk kuvvetlerinin mevcut durumları, emlak komisyonlarının faaliyetleri, Müslim ve gayrimüslim tebaanın demografik yapısı ve vilayetlerin idari teşkilatı gibi pek çok hususa yer verilmiştir.

Osmanlı Belgeleri İle İngiliz Elçilik ve Konsolosluk Raporlarında Vilayat-ı Sitte Islahatı1878-1899 Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.