Ortaçağda İki Yahudi Seyyahın İslam Dünyası Gözlemleri

Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Vakfı

Nuh Arslantaş

150,00 TL
106,50 TL
%29 indirim
Kazancınız
:
43,50 TL
Ortaçağda İki Yahudi Seyyahın İslam Dünyası Gözlemleri Hakkında Bilgiler
Türü: Genel Tarih Kitapları
Sayfa Sayısı: 187
ISBN: 9789755482279
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Tipi: 2. Hamur
Nuh Arslantaş
Nuh Arslantaş
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
 • Ürün Özellikleri
 • Ortaçağda İki Yahudi Seyyahın İslam Dünyası Gözlemleri Kısa Özet

  Miladî XII. asırda İslâm dünyasını gezen Benjamin (1165-1173) ve Petachia (1170-1187) adlı Yahudilere ait bu seyahatnameler Bizans, İslâm ve Türk tarihi hakkında bilgiler de içermesi sebebiyle, sadece Yahudi tarihi açısından değil, ortaçağ dünya tarihi açısından da önem taşımaktadır.
  Benjamin, İspanya`dan başladığı yolculuğuna Roma, Yunanistan, Konstantiniye (İstanbul), Kıbrıs gibi Eski Roma ve Bizans`a ait önemli şehirleri gezmiş ve bu şehirlerin tarihî mekânları, ticarî ve sosyo-kültürel yapıları hakkında önemli bilgiler vermiştir.
  Seyyahlar, özellikle de Benjamin gezdikleri yerlerde yaşayan Yahudiler hakkında çok kapsamlı bilgiler vermişlerdir. Bu sebeple ortaçağ Yahudi tarihi araştırmacıları, XII ve XIII. asırda İtalya, Bizans, Filistin, Mezopotamya ve Ortadoğu`da yaşayan Yahudi topluluklarıyla ilgili konularda Benjamin ve Petachia`dan mutlaka faydalanmaları gerekir. Okuyucu bu seyahatnamelerde ortaçağ Yahudilerinin o dönemde cemaat halinde yaşadıkları yerleşim birimlerini, nüfusunu, meslek ve kazanç yollarını, mabetlerini (sinagoglar) , eğitim-öğretim kurumlarını, mezar ve ziyaretgâhları ile cemaat liderleri gibi, Yahudilerin ortaçağdaki dinî, ticarî, sosyal ve kültürel hayatlarının değişik yönleriyle ilgili çok değerli bilgiler bulacaktır.
  Seyahatnamelerde Türk ve İslâm tarihiyle de ilgili bilgiler de bulunmaktadır. Meselâ Benjamin, Selçuklu sultanı Sencer`in Rey`i istilâ eden Oğuz boylarıyla yaptığı savaşı 20 yıl kadar sonra olayın şahidi bir Yahudiden dinlemiş ve rivayet etmiştir. Onun ifadelerinden, Nîşâbur ve çevresinde yaşayan Yahudilerin Oğuzlar`la iyi ilişkiler içerisinde olduğunu anlıyoruz.
  Seyyahlar gezdikleri coğrafyadaki, gerek Epikurus, Karaî ve Sâmirî gibi Yahudi mezhepleri gerekse Dürzî –ki Dürzîler`le ilgili İslâmî kaynaklar dışında bilgi veren ilk yabancı kaynak Benjamin`dir-, Haşîşî ve İslâm dünyasında ortaya çıkan diğer i`tizâlî (heterodox) cereyanlarla ilgili olarak, bu alanlarda çalışmalar yapan dinler ve mezhepler tarihi araştırmacılarına da ilk elden bilgiler sunmaktadır.

 • 2. Hamur

Ortaçağda İki Yahudi Seyyahın İslam Dünyası Gözlemleri Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.