Ortaçağ Kahire’sinde Bilginin İntikali

Klasik Yayınları

Jonathan P. Berkey

59,00 TL
45,43 TL
%23 indirim
Kazancınız
:
13,57 TL
Ortaçağ Kahire’sinde Bilginin İntikali Hakkında Bilgiler
Türü: İslami ve Tasavvuf Kitaplar
Sayfa Sayısı: 274
ISBN: 9786055245856
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Tipi: 2. Hamur
Basım Tarihi 2015
satis-icon
Satış Rakamları 8 adet satılmıştır.
Jonathan P. Berkey
Jonathan P. Berkey
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
  • Ürün Özellikleri
  • Ortaçağ Kahire’sinde Bilginin İntikali Kısa Özet

    Ortaçağ Memlük Kahire’sinde İslami eğitimin ana bileşenleri nelerdi? İslami bilgiye nasıl bir anlam yükleniyordu? Eğitim hangi mekânlarda icra ediliyordu? İslami ilimlerin tahsili, intikali ve eğitim kurumlarının desteklenmesi sürecinin aktörleri kimlerdi? İdareci seçkinler konumundaki Memlüklerin, kadınların ve toplumun diğer kesimlerinin bu süreçteki yeri ve rolü neydi?

    Jonathan Berkey, dönemin önde gelen ilim merkezlerinden Memlük Kahire’sine (1250-1517) odaklandığı eserinde bu ve benzeri sorulara cevap arıyor. İslam’ın bilgiye verdiği yüksek değerin toplumsal ve kültürel yansımalarını; ortaçağlarda eğitimin neredeyse tüm Müslümanların yaşantısında merkezi bir konuma sahip olduğunu; eğitim veren kurumların müfredatlarını ve kimler tarafından kurulup desteklendiklerini; İslami bilginin intikalinin sadece muhtelif kurumsal çatılar altında değil mekana bağımlı olmayan kişisel ilişkilerle şekillenen bir süreç olduğunu ve bu sürecin Memlükleri, kadınları ve toplumun tüm kesimlerini kapsadığını ortaya koyuyor.

    Berkey, vakayinameler, tabakat kitapları, eğitim konulu risaleler ve Kahire’nin birçok okulunun kuruluş belgesi konumundaki vakfiyelere dayanan bu eserinde, eğitimin, toplumun *dışındakiler* olarak tanımlanabilecek tüm grupları nasıl merkezi kültüre dahil ettiğini ve ortak bir Müslüman kimliği oluşturduğunu gözler önüne seriyor.

  • 2. Hamur

Ortaçağ Kahire’sinde Bilginin İntikali Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.