Öğretmenler ve Polisler

Tulpars Yayınevi

Ulvi Keser

244,00 TL
187,88 TL
%23 indirim
Kazancınız
:
56,12 TL
Öğretmenler ve Polisler Hakkında Bilgiler
Türü: Tarih Araştırma ve İnceleme Kitapları
Sayfa Sayısı: 232
ISBN: 9786059238588
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Tipi: 2. Hamur
Basım Tarihi 2016
Ulvi Keser
Ulvi Keser
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
 • Ürün Özellikleri
 • Öğretmenler ve Polisler Kısa Özet

  Türk Mukavemet Teşkilatı (TMT)`de görev alan birçok meslek grubu mensubu Kıbrıs Türkleri dışında Kıbrıs Türk`ü öğretmenleri ve polisleri mercek altına alan bu küçük çalışmada ağırlıklı olarak birincil kaynaklara ulaşılmaya çalışılmıştır.

  Ancak dönemin ve konunun hassasiyeti nedeniyle döne-mi yaşamış olan bazı kaynak kişiler açıklamada bulunmalarına rağmen isim vermekten kaçınmışlar, bazıları da yaklaşık 45–50 yıl önce meydana gelen faaliyetlerle ilgili olarak hafıza prob-lemi çekmektedir.

  Bununla beraber özellikle Türk Mukavemet Teşkilatı`nda yönetici konumunda bulunan gerek Türkiye`de ve gerekse Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti`nde kaynak kişilere ulaşılmış, çaprazlama sistemiyle anlatılanların doğruluğu farklı kaynak kişiler vasıtasıyla teyit edilmiştir. Ayrıca doğal olarak Kıbrıs Türk basını ve Türk basını incelenmiş, Kıbrıs Türk Milli Arşivi, Başbakanlık Cumhuriyet Arşivi, Bayrak Radyo Televizyon Kurumu Arşivi, TMT Arşivi, Kızılay Arşivi, bazı özel arşivler ve İngiltere Dışişleri Bakanlığı Arşivi`nde konuyla ilgili bulunan koruma altındaki belgeler de dikkate alınmıştır.

  Bu çalışma ile Kıbrıs`ta 1 Nisan 1955 tarihinden başlamak üzere EOKA`nın adayı kan gölüne çevirdiği günden itibaren yaşanan kargaşa ortamı objektif bir şekilde ele alınmış, bu dönem içerisinde özellikle öğretmenlerin ve polislerin TMT`ye verdikleri destek ve katkı aktarılmış ve dönem tüm olumlu ve olumsuz yönleriyle ortaya konulmaya çalışılmıştır.

 • 2. Hamur

Öğretmenler ve Polisler Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.