Öğretide ve Uygulamada Türk Kefalet Hukuku

Adalet Yayınevi

Nihat YAVUZ

266,00 TL
244,72 TL
%8 indirim
Kazancınız
:
21,28 TL
Öğretide ve Uygulamada Türk Kefalet Hukuku Hakkında Bilgiler
Türü: Özel Hukuk Kitapları
Sayfa Sayısı: 885
ISBN: 9786055633257
Kapak: Ciltli
Kağıt Tipi: 1. Hamur
Basım Tarihi 2009
satis-icon
Satış Rakamları 1 adet satılmıştır.
Nihat YAVUZ
Nihat YAVUZ
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
 • Ürün Özellikleri
 • Öğretide ve Uygulamada Türk Kefalet Hukuku Kısa Özet

  Başka bir kimsenin borcunun ödenmesini sağlama olarak kefalet, insanlık tarihinde en eski hukuksal işlemlerden birisini teşkil etmektedir. Bundan dolayı Germen ve Roma gibi eski hukukların hemen hepsinde bol miktarda kefalet çeşitleri bulunmaktadır.

  Kredi bu günkü liberal ekonomi düzeni için yaşamsal önemdedir. Kredi sisteminde ise kredinin aracı olarak kefaletin rolü daha bir önem taşımaktadır. Bu nedenle kefalet bu sistemden ayrı tutulmamaktadır. Borçlar Kanunundaki kefalet ilişkisini düzenleyen hükümlerin B. K. mad. 483–503 uygulamada ortaya çıkan sorunlara ve ihtiyaca cevap verecek şekilde çözümler getirdiği elbette söylenemez. Kaldı ki, kefaletin tehlikeleri ile kötüye kullanılmalarına karşı verilen savaş kefaletin kendisi kadar eskidir.

  Kefalet, kredi aracı olarak ne kadar önemli ise, o kadar da tehlikeli bir hukuksal kurumdur.Kefaletteki tehlikeler ve düşüncesiz kefil olma olgusuyla parlamentolar ve hakimler daima savaşmıştır. Bu cümleden olarak İsviçre Borçlar Kanunun revizyonunda kefalete ait kurumlar ve ilkeler aynı kalmakla beraber düşüncesizce kefillikleri güçleştirme ve kefaletin korunmasını güçlendirmek amacı güdülmüştür.

  Türk Borçlar Kanunu Tasarısındaki kefalete ait hükümler İsviçre Borçlar Kanununun 1942 tarihinde yapılan değişikliğinin tercümesinden ibarettir. İsviçredeki değişiklik istismar hariçgeniş ölçüde Federal Mahkemenin Kararlarındaki görüşlerden yararlanılarak gerçekleştirildiği için Türk Hukuku için de Borçlar Kanunumuz değişmese bile son derece faydalı olduğu düşüncesiyle Türk Borçlar Kanunu Tasarısının açıklanması ve yorumuna kitapta yer verilmiştir.

 • 1. Hamur

Öğretide ve Uygulamada Türk Kefalet Hukuku Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.