60,00 TL
43,20 TL
%28 indirim
Kazancınız
:
16,80 TL
Nive Şeve u Tirki? Hakkında Bilgiler
Türü: Kürt Edebiyatı
Sayfa Sayısı: 88
ISBN: 9786054375035
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Tipi: 2. Hamur
Basım Tarihi 2010
Cihan Yıldırım
Cihan Yıldırım
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
 • Ürün Özellikleri
 • Nive Şeve u Tirki? Kısa Özet

  Cihan Yıldırım 

  Di sala 1972yan de li Misirce (Kurtalan) hatıye dunyaye. Dibistana seretayı u ya navın Misirce temam kiriye. Di sala 1996an de Zanıngeha Dıcleye Fakulteya Perwerdehiye Beşa Fransi guta kir. Di heman sale de li Amede dest bi mamostatiye kir. Niha ji li Amede mamostatiye didomine.

  Di salen 1990ide demeke rojnamegeri u bernamegeriya Tvye (Tv yen heremi) kir. Ji salen zaningehe ve bala wi li ser wejeye bu u lekolin u legerinen wejeyi u folklorik dikir. 

  Pirtuken nivıskar ev in: 

  ``Dağların Efendisi/Koçero`` (Weşanen Orient-Roman 2006)`` 

  ``Elik u Fatik`` (Weşanen Şaredariya Qeyapinare-Berhevkirin 2009) ji bo zarokan e.

  ``Zenka Zera`` (Weşanen Şaredariya Qeyapinare-Berhevkirin 2009) ji bo zarokan e.

  Ev berhema ku di deste we de ye ji xebaten wi yen folklorik en ku ji dema zamıngehe de dest pe kirine pek te berhem bi şeveyeke mızahi hatiye hunandin. Ev mizaha belko di nava kurdan de taybet e. Daku her gotine raste rast diyar dike. Ev weke tomet ü şerm naye nirxandin.Le dive her pirs di cihe xwe de xerc bibe. Belko ev pekenokana di rojen şine de neyen gotin. Le di dem ü rewşeka şadi ü henekan de, di navbera miroven ku salen xwe neziki hevin de ev vegotinen mizahi peşkeşi hev dikin ü didin ken ü lagirdiyan. Daku dema xwe xweştirin derbas bikin, kül ü keseran ji xwe dür ü kem bikin. Dostani ü hevaltiye li. xwe germtirin bikin.

  Bi vegotinen xwe kesen ku ji niviskar re bün alikar ev in: Cahide Değer, Salih Bulut, Mustafa Başol, Abdurrahman Demirtaş, Rauf Ayaz, Zeki Ekinci, Nimet Sozen 

 • 2. Hamur

Nive Şeve u Tirki? Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.