sadsad x
asdasd
25,00 TL
16,78 TL
%33 indirim
Kazancınız
:
8,22 TL
Alışveriş Listeme Ekle
Nisabü'l Mevlevi Hakkında Bilgiler
Türü: Tasavvuf Mezhep ve Tarikat Kitapları
Sayfa Sayısı: 240
ISBN: 9786056725166
Kapak: Ciltsiz
Şeyh İsmail Ankaravi
Şeyh İsmail Ankaravi
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
 • Ürün Özellikleri
 • Ödeme Seçenekleri
 • Nisabü'l Mevlevi Kısa Özet

  Hz. Mevlâna’nın baş eseri Mesnevî, baştan başa bir kültür âlemidir ve evrensel eserler ara-sında bu kitabın seçkin bir yeri vardır. Tasav-vufla ilgili eserler ve şiirler arasında ise bir benzeri yoktur.

  Mesnevî âlimler, edipler, şairler kadar devlet adamları, esnaf ve halk tarafından da gittikçe artan bir ilgiyle sevilerek okunmuştur. Mesnevî’nin iyi anlaşılması için şerhleri yapılmıştır. Mesnevî şârihlerinin piri, hiç şüphesiz Şeyh İsmail Ankara-vî’dir. Ankaravî, Mesnevî’den seçmeler yaparak Farsça Nisâbü’l-Mevlevî eserini hazırlamış ve eseri hakkında şunları söylemiştir:

  *Mevlevî olanlar bu eseri başucu kitabı olarak gereğince amel etmek üzere gece gündüz okumalı-dırlar. Bu okuma sonucunda kendileri için nefsin elinden kurtulmak, tarikat hâllerini kavramak ve sonunda yüksek makamlara ulaşmak suretiyle Mesnevî’nin hakikatlerini anlama noktasına gelir.*

  Mevlevî yolunun esaslarını, Mevlevîlikteki seyr-i sülûk durumunu anlatan ve Mesnevî’yi en güzel şekilde özetleyen Nisâbü’l-Mevlevî’yi son asrın Mesnevî şârihlerinden *Tahir’ül-Mevlevî* Türkçeye çevirmiş ve sayın Bekir Şahin günü-müz Türkçesiyle eseri yayına hazırlamıştır.

Nisabü'l Mevlevi Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.