sadsad x
asdasd

Neticetü'l-Fetava - Şeyhülislam Fetvaları

Klasik Yayınları

Kolektif

68,00 TL
47,60 TL
%30 indirim
Kazancınız
:
20,40 TL
Neticetü'l-Fetava - Şeyhülislam Fetvaları Hakkında Bilgiler
Türü: Tarih Araştırma ve İnceleme Kitapları
Sayfa Sayısı: 464
ISBN: 9786055245337
Kapak: Ciltsiz
Kolektif
Kolektif
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
  • Ürün Özellikleri
  • Ödeme Seçenekleri
  • Neticetü'l-Fetava - Şeyhülislam Fetvaları Kısa Özet

    Ehil kimselerin fıkhi meselelere verdikleri cevaplardan oluşan fetvalar zaman zaman konu, müftü ya da kurum bazında derlenerek fetva mecmuaları vücuda getirilmiştir. Osmanlı dönemi sözkonusu olduğunda şeyhülislam fetvalarını içeren mecmuaların yanı sıra devletin muhtelif bölgelerinde görev yapan müftülere ait mecmualar da görülmektedir.

    Fetva mecmualarının, başta hukuk tarihi olmak üzere Osmanlı tarihi çalışmalarının hemen her alanında birinci el kaynak olarak önemli bir yeri olduğu aşikâr. Buna rağmen günümüzdeki akademik çalışmaların bu mecmualara gereken ilgiyi gösterdiğini söyleyemiyoruz. Bunun başlıca sebebi olarak tarihçilerin bu mecmuaların sistematiğine ve diline yabancı olmalarını zikredebiliriz. Dolayısıyla fetva mecmualarının geniş bir dizinle ve ilmî esaslara uygun biçimde yayınlanması bir ihtiyaç olarak tezahür etmektedir. Bu ihtiyacı gidermek üzere Ahmed Efendi ve Hafız Mehmed el-Gedüsi`nin, 1143-1210/1730-1795 tarihleri arasında meşîhat makamında bulunmuş şeyhülislamların verdiği fetvalardan derledikleri Netîcetü`l-fetâvâ`yı neşrediyoruz.

    19. yüzyılda en çok kullanılan mecmualardan biri olan bu eser, Fetvahane tarafından muteber kabul edilen dört mecmuadan biriydi.

Neticetü'l-Fetava - Şeyhülislam Fetvaları Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.