sadsad x
asdasd

Mustafa Kemal'in Dostu İbrahim Ebilov

Kültür Ajans Yayınları
9,26 TL
6,48 TL
%30 indirim
Mustafa Kemal'in Dostu İbrahim Ebilov Hakkında Bilgiler
Türü: Araştırma - İnceleme Kitapları
Sayfa Sayısı: 168
ISBN: 9786054686278
Kapak: Ciltsiz
Ebulfez Amanoğlu
Ebulfez Amanoğlu
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
  • Ürün Özellikleri
  • Ödeme Seçenekleri
  • Mustafa Kemal'in Dostu İbrahim Ebilov Kısa Özet

    İbrahim Ebilov (1882-1983), Azerbaycan Sovyet Halk Cumhuriyeti’nin ilk Türkiye Büyükelçisidir. Güney Kafkasya Sovyet Federatif Cumhuriyetini (Zagfedarasiya) de temsil etmiştir. Bu federasyon, Azerbaycan-Gürcistan ve Ermenistan’ı içine alan bir idari yapıydı. İ. Ebilov 12 Ekim 1921 tarihinde Ankara’ya gelmiş ve 23 Şubat 1923’te İzmir’de ölmüştür.

    Mustafa Kemal Paşa’nın dostu ve güvendiği bir diplomattı. Henüz Türkiye Cumhuriyeti kurulmamıştı. Ama Rusya ile Azerbaycan, TBMM’ni bir devlet kabul ederek Ankara’ya Büyükelçi göndermişlerdi. M. Kemal Paşa’nın emperyalizme karşı verdiği mücadeleyi destekleyen, maddi yardımlarını sağlayan kişilerin başında İbrahim Ebilov da geliyordu. Azerbaycan Sovyet Halk Cumhuriyeti’nin Cumhurbaşkanı Dr. Neriman Nerimanov ile birlikte hem Azerbaycan’ın kardeş yardımlarını, hem de Rusya Federasyonunun yardımlarını sağlamakta öncü rol oynamıştır.

    Bu kitaptan sonra; Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun tarihini araştıranlar, Ebilov’un ve Nerimanov’un hizmetlerini gözardı etmeyeceklerdir.

Mustafa Kemal'in Dostu İbrahim Ebilov Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.