sadsad x
asdasd

Mustafa Kemal Paşanın Anadolu’ya Geçişi

Berikan Yayınları
35,00 TL
25,20 TL
%28 indirim
Mustafa Kemal Paşanın Anadolu’ya Geçişi Hakkında Bilgiler
Türü: Türkiye ve Cumhuriyet Tarihi Kitapları
Sayfa Sayısı: 344
ISBN: 9789752676534
Kapak: Ciltsiz
E. Semih Yalçın
E. Semih Yalçın
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
  • Ürün Özellikleri
  • Ödeme Seçenekleri
  • Mustafa Kemal Paşanın Anadolu’ya Geçişi Kısa Özet

    Bu eserin hazırlanış gayesi Asım Us’un 11 Ekim 1956 tarihli Mustafa Kemal’e atfettiği şu sözlerin cevabını bulmaktan ibarettir. "İstiklal tarihinin başı ve başlangıcı olmak üzere benim İstanbul’daki faliyet ve temaslarım henüz herkesçe malum değildir."

    Bu hassas dönemi inceleyenler yapmış oldukları kıymetli araştırmalarda bazı noktaları eksik bırakmışlar bu durum ise Mustafa Kemal Paşanın Anadolu’ya geçmesinin sebep ve sonuçları hususunda hala tartışmaların devam etmesine neden olmuştur. Mustafa Kemal Paşanın niçin ve hangi şartlarda Anadolu’ya çıktığı sorusunun cevabını o günlerin tarihi hadiseleri içinde aramak "tarihi gerçeklik" adına takip edilmesi gereken "resmi tarih" alternatif tarih veya öteki tarih gibi isimlendirmelerden kaçınarak tartışılan hadiselerin belgelerini ortaya koymak suretiyle okuyucuyu ve zamanı mutlak hakem tayin edebilmektir.

    Daha önce yazılan makaleleri bir araya getirerek yeni bir yöntemle ortaya koymaya çalıştığımız bu eserde mütareke sürecinde Mustafa Kemal Paşa’nın İstanbul’da nasıl bir yol takip ettiğini her yönüyle incelemek ve onun Anadolu’ya geçişinde rol oynayan faktörleri tek tek tespit etmek amaçşanmıştır. Bunu yaparken 90 yıldır telif tetkik ve hatıra türü eserlerde sürdürülen Sultan Vahideddin Mustafa Kemal Paşa kavgasına tarihi gerçeklik adına cevap verilmeye çalışılmıştır. Olaylara bakış açımız sebep sonuç ilişkisiyle ele alınmış böylece sadece hikaye olmaktan çıkaracağımız tarihi meseleler okuyucuya belgelenmiş bir şekilde ve inkarı mümkün olmayan delillerle sunulmuştur. Bütün bunları yaparken sadece eskiyi ihya etme gayreti içinde olmadığımız gibi yeni dönemin oluşumundaki sancılar ve sıkıntılar da gözlem altına alınmıştır. Tarihi olayların değerlendirilmesinde sadece kişilere bağlı kalınmamış ve böylece vakanüvislerin sıkça yaptıkları değer yanılgılarına düşülmemeye çalışılmıştır.

Mustafa Kemal Paşanın Anadolu’ya Geçişi Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.