Müslüman Kalma Üzerine Denemeler

Mana Yayınları

Raşit Bal

230,00 TL
163,30 TL
%29 indirim
Kazancınız
:
66,70 TL
Müslüman Kalma Üzerine Denemeler Hakkında Bilgiler
Türü: İslami ve Tasavvuf Kitaplar
Sayfa Sayısı: 346
ISBN: 9786059136266
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Tipi: 2. Hamur
Basım Tarihi 2016
Raşit Bal
Raşit Bal
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
  • Ürün Özellikleri
  • Müslüman Kalma Üzerine Denemeler Kısa Özet

    Batı/Avrupa`ya giden Müslümanları için temel soru/n `Müslümanca yaşamak veya düşünmek` değildir. `Günahtan` sakınmak hiç değildir. Özünde mesele, Müslüman kalmak veya kalmamak meselesi haline gelmiştir. İşçi olarak gidip te orada kalmayı tercih eden gurbetçilerin yaşamlarının son on beş senesinde zihinleri işgal eden mesele bu olmuştur. Başat sorular: `İmanımı bozmadan nasıl korurum? İkinci neslin, Müslüman kalmasını nasıl sağlayabiliriz?`

    Bu nedenle "...Denemeler"in en merkezinde olan kavram Müslümanların `dini kimlikleri` olmuştur. Gurbette `dini kimliğin`, kültürel ve bireysel kimliğe rağmen, merkezi bir kimliğe dönüşmesi söz konusu. Belki de kaybetme tehlikesi olduğundan. Çocuğunun tehlikede olduğunu gören bir annenin, onu korumak için `bağrına basması` gibi.

    Denemelerdeki yazılar, kesinlikle bir `çözümler` ya da `talimat` yazıları değil. İslam hakkında yazılar hiç değil. Yazılar Müslümanların, hem birey olarak ve hem de toplumsal olarak, düşmeleri, kalkmaları ve yüzleştikleri gerçekliğe gösterdikleri tepkileri konu edinmektedir. Yazıların maksadı, yaşanan ve tecrübe edinilen gerilimleri ortaya çıkartmak, onların bir fotoğrafını çıkartmaktır.

  • 2. Hamur

Müslüman Kalma Üzerine Denemeler Hakkında Yorumlar