35,00 TL
30,80 TL
%12 indirim
Kazancınız
:
4,20 TL
Muhteşem Gatsby Hakkında Bilgiler
Türü: Roman
Sayfa Sayısı: 180
ISBN: 9786057008749
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Tipi: 2. Hamur
Basım Tarihi 2021
Francis Scott Key Fitzgerald
Francis Scott Key Fitzgerald
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
 • Ürün Özellikleri
 • Muhteşem Gatsby Kısa Özet

  F. Scott Fitzgerald, Muhteşem Gatsby adlı romanında bize Birinci Dünya Savaşı sonrası Amerika’nın yeryüzünden ve gökyüzünden görüntülerini anlatıyor. Fakat bu öyle alışılagel­miş Amerika’yı öven bir anlatı değil. Romanda karakterlerin yaşadığı Doğu Egg (East Egg) ve Batı Egg (West Egg)’de aileden kalma zenginliklere sahip olanlarla, başka yollardan zengin olanların yaşamları iğneli bir dille ve eleştirel bir gözlem gücüyle okuyucuya anlatılmaktadır. Bu iki semtte yaşayanlar çok yakın olmalarına karşın dünyanın öteki yüzlerinde yaşıyorlarmış kadar birbiri­ne uzaktadırlar. Fakat her iki kesimin ortak olarak gördüğü rüya *Büyük Amerikan rüyası*dır. İşte Fitzgerald bu romanın baş kahramanı sonradan görme zengin Bay Gatsby’nin ironik serzenişleriyle gerçekte o büyük sömürü rüyasının içinin tamamen boş olduğunu vurgulamaktadır.

  Amerikan modern edebiyatının en önemli başyapıtlarından biri olarak kabul edilen Muhteşem Gatsby, *kayıp kuşak* diye adlandırılan yazarlar kuşağının ve kendi deyimiyle *Jazz Çağı*nın ilk akla gelen ismi olan F.Scott Fitzgerald’ın da en tanınmış, hemen hemen tüm dünya dillerine çevrilmiş yapıtıdır. Filmi de çok ödüllü olan Muhteşem Gastsby’nin ilk basımı doksan beş yıl önce gerçekleşmişti. Bu yıl Amerika’da kamu malı olarak ilan edilen ve orijinal baskısından Başak Tanyeri’nin titizlikle çevirdiği bu muhteşem yapıtı siz okuyucularımızla buluşturmaktan Elfene Dünya Yayıncılık olarak çok mutluyuz.

  *Birini eleştirecek olduğunda,* demişti, *dünyadaki herkesin senin sahip olduğun üstünlüklere sahip olmadığını hatırla.*

  *Bir insana dostluğumuzu o yaşarken göstermeyi öğrenmeliyiz, öldükten sonra değil.*

 • 2. Hamur

Muhteşem Gatsby Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.