195,00 TL
146,25 TL
%25 indirim
Kazancınız
:
48,75 TL
Mührün Gücü Hakkında Bilgiler
Türü: Tarih Araştırma ve İnceleme Kitapları
Sayfa Sayısı: 616
ISBN: 9789752448834
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Tipi: 2. Hamur
Basım Tarihi 2019
Necati Gültepe
Necati Gültepe
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
 • Ürün Özellikleri
 • Mührün Gücü Kısa Özet

  Bu kitabın temel konusu Osmanlı bürokrasisi üzerine ve nasıl işlediğine dair bir incelemedir.

  Osmanlı bürokrasisi, kendisinden önceki Türk-İslam devletlerindeki sevk, idare ve yönetimlerinin yüzlerce yıllık birikimlerinden süzülmüştür. Bu birikim sayesinde Osmanlı Devleti, küçük bir beylikten üç kıtada muntazam bir biçimde yönetilen bir *Cihan Devleti*ne dönüştü. Ve bu birikim sayesinde kendi sınırları içindeki farklı din, dil ve etnisiteye mensup milletleri bir arada huzur içinde yönetebildi.

  Bir tarihçi ve arşiv uzmanı olan Necati Gültepe, özenle hazırladığı bu çalışmada çok sayıda belgeyi günışığına çıkarak asırlarca süren Osmanlı bürokrasinin nasıl işlediğini bir bir gözler önüne serer. Sevk ve idarede kâtiblerin nasıl merkezî bir rol oynadığını göstererek kâtiblere dair bilgilerimizi yeniden bir süzgeçten geçirmemizi sağlıyor. Dolayısıyla devleti ayakta tutan tüm unsurlar, mevcut bürokratik kalemlerin ne kadar güçlü olduğu ile doğrudan ilişkilidir.

  Osmanlı bürokrasisi hakkında eksiklerini gidermek ve okumalarını derinleştirmek isteyenlere bu çalışmanın önemli bir açığı kapatarak katkıda bulunacağına inancımız tam.

 • 2. Hamur

Mührün Gücü Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.