sadsad x
asdasd

Muallim Naci Osmanli Şairleri

Kurgan Edebiyat

Cemal Kurnaz

35,00 TL
28,00 TL
%20 indirim
Kazancınız
:
7,00 TL
Alışveriş Listeme Ekle
Muallim Naci Osmanli Şairleri Hakkında Bilgiler
Türü: Biyografik ve Otobiyografik Kitaplar
Sayfa Sayısı: 316
ISBN: 9789752678859
Kapak: Ciltsiz
Cemal Kurnaz
Cemal Kurnaz
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
 • Ürün Özellikleri
 • Ödeme Seçenekleri
 • Muallim Naci Osmanli Şairleri Kısa Özet

  Muallim Nâci şiirleri, nesirleri, sözlük çalışmaları ve edebî münakaşaları ile devrinde dikkatleri üstünde toplamış bir şahsiyettir.
  Elinizdeki eser, Muallim Nâci`nin bazı divan şairlerinin biyografileri ile şiirlerinden örneklerin yer aldığı yazılarından meydana geliyor. Yazar, Mecmua-i Muallim`de yayınladığı bu yazıların bir kısmını kitap hâlinde yayınlamışsa da, tamamını bir araya getiremeden vefat etmiştir. Yeni harflerle ilk kez yayınlanan eserde söz konusu yazıların tamamı toplandığı gibi, yazarın Esâmî adlı biyografik eserinde bulunan Türk şairlerine ait bilgilere de yer verilmiştir.
  Osmanlı Şairleri, edebiyat tarihi ve antoloji karakteri ağır basan bir eserdir. Burada Nâci`nin eski tezkirecilik geleneğinden farklı olarak, her bilgiyi güvenilir kaynaklara ve belgelere dayandırma çabası içinde olduğu dikkati çeker. Devrine yakın şairler hakkında belge niteliğinde bilgiler vermesi eserin değerini bir kat daha artırır.
  Nâci, şiirleri seçerken söz ve anlam bakımından kusursuz ve kendi devrinde söylenilmiş gibi olanları tercih etmiş, bundaki amacını şöyle belirtir: "Asıl maksat, şimdiki edebiyat tarzını desteklemektir." Eser bu bakımdan herkesin zevkle okuyabileceği zengin bir antoloji özelliği de taşır.
  Osmanlı Şairleri adlı bu eser, edebiyat tarihi, biyografi ve antoloji özellikleri yanında Nâci`nin dil, edebiyat, tenkit, eğitim gibi değişik meselelere bakış açısını göstermesi bakımından da önemlidir.

Muallim Naci Osmanli Şairleri Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.