sadsad x
asdasd

Moğolların Gizli Tarihçesi

Kronik Kitap

Mehmet Levent Kaya

40,00 TL
24,00 TL
%40 indirim
Kazancınız
:
16,00 TL
Moğolların Gizli Tarihçesi Hakkında Bilgiler
Türü: Tarih Araştırma ve İnceleme Kitapları
Sayfa Sayısı: 208
ISBN: 9789752430310
Kapak: Ciltsiz
Mehmet Levent Kaya
Mehmet Levent Kaya
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
 • Ürün Özellikleri
 • Ödeme Seçenekleri
 • Moğolların Gizli Tarihçesi Kısa Özet

  Moğollar ve Cengiz Kağan için kendi kaynakları neler diyor?

  13. yüzyıl, dünya tarihinin belki de en görkemli devletinin ve ordusunun sahneye çıktığı bir zamanı kuşatır. Doğu Asya`nın uzak kıyılarında göçebe bir toplum olarak doğmuşken, çok kısa denilecek zamanda coğrafyaları birbirine katan, ordusuyla ezip geçmedik arazi bırakmayan bu devlet Moğol İmparatorluğu’dur. Tarih boyunca hemen her devletin ve ordunun muhakkak bir unutulmaz ismi, yani efsanesi olmuştur. Moğolların efsanesi ise dünya askeri ve savaş tarihine damga vurmuş, hala şahsiyeti ve icraatları tam manasıyla çözülememiş olan Cengiz Kağan`dır.

  Günümüzde Moğolların ve Cengiz Kağan`ın tarih sahnesindeki faaliyetlerine dair ne kadar araştırma yapılırsa yapılsın, gerek tarihçiler nezdinde gerekse okuyucu tarafında sayısız soru işareti varlığını devam ettiriyor. Hangi kaynağın ne doğrultuda okunacağı bilinemiyor. Ancak 13-14. yüzyıl Moğol tarihi hakkında bilgi veren Arapça, Farsça, Çince, Latince ve diğer kaynaklar arasından sıyrılmış bir kaynak var ki hem Moğolları hem de Cengiz Kağan`ı en yakından tanımamızı sağlıyor. Bu kaynak, Moğolların kendi tarihlerini yine kendilerinin anlattığı "Mong?ol-un ni?uca tobciyan* (Moğolların Gizli Tarihçesi) olarak bilinen eserdir.

  Moğolların Gizli Tarihçesi, pek çok dile çevrilmesine rağmen sırları ve gizemleri keşfetmekle bitmiyor. Türkiye`nin nadir Moğolca uzmanlarından Mehmet Levent Kaya bu kitapta yaptığı tercümesiyle hem kelime kökenleri hem de Moğol coğrafyası üzerinde gezinerek, okuyucuyu o büyülü topraklara götürüyor. Moğol dili, kültürü ve gelenekleri eşliğinde Cengiz Kağan`ın adına varıncaya kadar birçok soru, cevabını buluyor.

  Asya Tarihi dizimize hem genişleterek hem de yeniden gözden geçirerek eklediğimiz Moğolların Gizli Tarihçesi; birçok kapıyı açıyor, yol gösteriyor...

Moğolların Gizli Tarihçesi Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.