sadsad x
asdasd

Moğol İstilasına Kadar: Türkistan

Kronik Kitap

V. V. Barthold

70,00 TL
38,50 TL
%45 indirim
Kazancınız
:
31,50 TL
Alışveriş Listeme Ekle
Moğol İstilasına Kadar: Türkistan Hakkında Bilgiler
Türü: Tarih Araştırma ve İnceleme Kitapları
Sayfa Sayısı: 608
ISBN: 9789752430242
Kapak: Ciltli
V. V. Barthold
V. V. Barthold
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
 • Ürün Özellikleri
 • Ödeme Seçenekleri
 • Moğol İstilasına Kadar: Türkistan Kısa Özet

  *Tercümesi sunulan Vasiliy V. Barthold’un şaheseriMoğol İstilâsına KadarTürkistan’ın, Orta Asya Türk tarihi sahasında büyük bir eksiği dolduracağı muhakkaktır. Aynı zamanda bu sahada araştırma yapacak olan ilim adamlarımızayol gösterecek ve yardımcı olacaktır.*

  Hakkı Dursun Yıldız

  *Vasiliy V. Barthold’un Arapça, Farsça, Türkçe tarihî kaynaklara dayanan eserleri,bugün de Türkistan tarihi sahasında, başlıca referans kitaplarındandır.Çünkü Barthold kaynakları çok iyi tanıyan ve açıklayan, pek dikkatli bir araştırmacıydı.*

  Emel Esin

  Türk topluluklarının farklı tarihlerde İslamiyet’i kabul etmesi öncesi vesonrasındaki Türkistan tarihi hakkında Türkçe literatür halen yeterli düzeydedeğildir. Türkistan tarihinde önemli bir dönem olan Moğol istilası hakkında dadurum benzerdir. Oysa kadim Türk tarihi olarak adlandırılabilecek 14. yüzyılöncesi, Türklerin diğer kültür ve medeniyetlerle tanışması ve Batıya doğru kalıcıolarak yayılmaları süreçlerini sebep ve neticeleriyle analiz etmek için kritik biröneme sahiptir.

  Orta Asya tarihi konusunda dünya çapında bir şöhrete sahip olan Rus tarihçiVasiliy V. Barthold, öğrencilik yıllarından ölümüne kadar kendini Türkistan tarihiüzerine çalışmalar yapmaya adamıştır. Bu çalışmalar neticesinde Türk tarihininbu az bilinen dönemine yorucu bir mesai sonunda ışık tutmaya çalışmıştır.Yayımlanmalarının üzerinden uzun bir süre geçmesine rağmen, Vasiliy V.Barthold’un eserlerinden günümüzde de yoğun biçimde yararlanılmaktadır.

  Kronik Kitap olarak Maveraünnehr’in coğrafi özellikleri, 12. yüzyıla kadar Orta Asyanın tarihi, Kara-Hitaylar, Harezmşahlar, Çingiz (Cengiz) Han ve Moğollarile Moğol hakimiyeti altındaki Türkistan hakkında ayrıntılı bilgiler veren VasiliyV. Barthold’un bu kıymetli eserini Türk okuyucusuyla bir kez daha nitelikli birbaskıyla buluşturulmaktan büyük bir onur duyuyoruz.

Moğol İstilasına Kadar: Türkistan Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.