sadsad x
asdasd

Mısır'da Kanunlaştırma Hareketleri

Akdem Yayınları

Muhammed Hamidullah Ağırakça

30,00 TL
21,60 TL
%28 indirim
Kazancınız
:
8,40 TL
Mısır'da Kanunlaştırma Hareketleri Hakkında Bilgiler
Türü: İslami Araştırma ve İnceleme Kitapları
Sayfa Sayısı: 411
ISBN: 9786054535101
Kapak: Ciltsiz
Muhammed Hamidullah Ağırakça
Muhammed Hamidullah Ağırakça
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
 • Ürün Özellikleri
 • Ödeme Seçenekleri
 • Mısır'da Kanunlaştırma Hareketleri Kısa Özet

  19. yüzyıl İslam hukuk tarihi ile ilgili yapılan çalışmalara bakıldığında Tanzimat`la başlayan süreçte Osmanlı Devleti`ndeki kanunlaştırma hareketleri ve hukuki hayatta yapılan reformaların müstakil çalışamalara konu edildiğini ancak kanunlaştırma çalışmaları açısından en az Osmanlı Devleti kadar hareketli Mısır üzerinde herhangi bir bağımsız çalışma yapılmadığı dikkat çekmektedir. Halbuki Mısır bu dönemde yarı bağımsız bir statüde olup bazı husularda tam bağımsız bir devlet gibi hareket eden bir yapı arz etmektedir.

  Çalışmamızda kamu ve özel hukuk sahasında 19. yüzyılda Mısır`da çıkartılan kırkı aşkın kanun metni değerlendirilmiş kanunlar şekil ve muhteva bakımından ele alınmış, kaynakları bakımından da bir takım tespitlerde bulunulmuştur.

  İslam hukukunun içtihat hukukundan kanun hukukuna geçiş evresinde 19. yüzyılda Mısır`da gerçekleştirilen kanunlaştırma çalışmaları oldukça önemli bir aşama addedilmelidir. Bu dönemde resmi olarak kanunlaşamayan bazı hukuk metinleri kaleme alınmış olsa da söz konusu metinlerin şer`i mahkemelerde uygulanması ve kaynak olarak kabul edilmesi İslam hukuk tarihi açısından önem arz etmektedir.

  Çalışmamız İslam hukukunun günümüzde uygulanabilirliğinin bir yolu olarak fıkhın kanunlaştırılması düşüncesini savunanların tezlerine destek olabilecek veriler içermekte, öte yandan Mısır`daki kanunlaştırmaların, uyanış çağını yaşayan fıkha, nasıl bir katkı sağladığını da ortaya koymaktadır.

Mısır'da Kanunlaştırma Hareketleri Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.