sadsad x
asdasd

Milli Mücadelenin Öbür Yüzü

Adalet Yayınevi

Ahmet Aslan

40,00 TL
36,00 TL
%10 indirim
Kazancınız
:
4,00 TL
Milli Mücadelenin Öbür Yüzü Hakkında Bilgiler
Türü: Tarih Araştırma ve İnceleme Kitapları
Sayfa Sayısı: 168
ISBN: 9786053003113
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Tipi: 1. Hamur
Basım Tarihi 2017
Ahmet Aslan
Ahmet Aslan
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
 • Ürün Özellikleri
 • Ödeme Seçenekleri
 • Milli Mücadelenin Öbür Yüzü Kısa Özet

  Türkiye Büyük Millet Meclisi, 23 Nisan 1920’de sadece savaşı değil, külliyen memleketi idare etmek üzere toplanmıştı. Bu yüzden bir yandan işgale direniyor, öte yandan iç isyanları bastırıyor, bir yandan vergi koyup maaş bağlıyor, öte yandan da ihracat ve ithalat işlemlerini düzenliyordu. Öyle ki Yunan ordusunun Anadolu içlerine ilerleyip neredeyse Ankara’ya ulaşmak üzere olduğu günlerde bile Meclis, savaş haricindeki görevlerini aksatmadan yerine getirdi.

  Millî mücadelemizin savaşların gölgesinde kaldığı için pek dile getirilemeyen öbür yüzünü, yani can pazarının ortasında bile devlet kültüründen taviz vermeden işletilen hukuki süreci incelediğimizde görüyoruz ki büyük zaferimizin temelinde salt kaba kuvvet değil, asırlar boyunca işlenerek gelişmiş müthiş bir devlet bilinci yatmaktadır.

  Millî Mücadelenin Öbür Yüzü’nde, önce hukuk tarihimizde kısa ama özlü bir seyir yapacak, ardından da Türkiye Büyük Millet Meclisinin açılışından Cumhuriyetin ilanına kadar vücuda getirilmiş muhtelif hukuki tasarruflardan oluşan bir seçkiyi kronolojik sırayla ve sebep-sonuç ilişkisi içinde izleyerek bin yıldır bin türlü saldırıya rağmen aynı coğrafyada gerçek bir devlet olarak ayakta kalabilmenin sırrına şahit olacaksınız.

  Adil hukukun bu topraklarda yeniden temel devlet prensibi olduğunu görmek, adil toplum düzenini baki kılmak dileğiyle.

 • 1. Hamur

Milli Mücadelenin Öbür Yüzü Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.