Milli Mücadele Başlarken

Kronik Kitap

M. Tayyib Gökbilgin

495,00 TL
321,75 TL
%35 indirim
Kazancınız
:
173,25 TL
Milli Mücadele Başlarken Hakkında Bilgiler
Türü: Türkiye ve Cumhuriyet Tarihi Kitapları
Sayfa Sayısı: 688
ISBN: 9789752430785
Kapak: Ciltli
Kağıt Tipi: 2. Hamur
Basım Tarihi 2018
satis-icon
Satış Rakamları 454 adet satılmıştır.
M. Tayyib Gökbilgin
M. Tayyib Gökbilgin
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
 • Ürün Özellikleri
 • Milli Mücadele Başlarken Kısa Özet

  30 Ekim 1918 tarihinde Osmanlı İmparatorluğu ile İtilaf Devletleri arasında imzalanan Mondros Mütarekesi, ülke çapında son derece büyük tepkiler yaratmıştı. Siyasi gerilimin her geçen gün artmasıyla birlikte bir taraftan işgal kuvvetleri önlerine çıkan her fırsatı değerlendirirken diğer taraftan da İstanbul hükümeti kritik hatalar yapmış, gerekli stratejik ve politik önlemleri alamamış, başarılı hamleler yapamamış, böylece yakın tarihimizin en çalkantılı dönemi de başlamıştı.

  Prof. Dr. M. Tayyib Gökbilgin’in alanında öncü çalışması Milli Mücadele Başlarken, hem o günlere şahitlik etmesi hem de yazarının yaklaşımları itibariyle dönemi anlatan en iyi kaynaklar arasında gösterilmiştir. Uzun bir zamandır baskısı bulunmayan bu kaynak kitabın yeniden, tıpkıbasım formunda ve tek cilt hâlinde tarih meraklılarına sunulması, ülkemizin yakın tarihini öğrenmek ve öğretmek açısından da oldukça kritik bir öneme sahiptir.

  Mondros Mütarekesi`nden Sivas Kongresi`ne dek uzanan ve Milli Mücadele`nin başlangıç dönemini adım adım izleyen ilk ciltte okuyucular mütareke devrinin buhranlı, sayısız facialar ve felaketler dolu tarihini, işgaller karşısında Tevfik Paşa Hükümeti`nin düştüğü durumu, Damat Ferit Paşa Hükümeti`nin faaliyetlerini, Amasya Tamimi`yle birlikte Mustafa Kemal Paşa`nın Milli Mücadele’nin başına geçmesini ve Erzurum Kongresi`nin tesirlerini eşsiz bir üslupla okuyacaklar.

  Sivas Kongresi`nden Büyük Millet Meclisi`nin açılmasına kadar olan ikinci ciltte ise okurlar Milli Mücadele yolundaki kongreleri, anlaşmaları, Ali Rıza Paşa hükümetini, Kuvay-ı Milliye meselesini, son Osmanlı Mebusan Meclisi’ni, İstanbul`un işgalini ve Ankara’daki hareketli günleri tüm detaylarıyla öğrenecekler.

  Milli Mücadele Başlarken, tarih boyunca büyük çapta mücadeleler vermiş ve sayısız savaşlar yapmış bir milletin en karanlık günlerine ışık tutuyor, apaçık bir bağımsızlığa giden o cesur ve fedakâr yolculuğunu eşsiz bir üslupla anlatıyor...

 • 2. Hamur

Milli Mücadele Başlarken Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.