sadsad x
asdasd

Milli Bayram Olgusu Ve Türkiye'de Yapılan Cumhuriyet Bayramı Kutlamaları 1923-1960

Atatürk Araştırma Merkezi

Bengül Salman Polat

16,00 TL
12,80 TL
%20 indirim
Kazancınız
:
3,20 TL
Alışveriş Listeme Ekle
Milli Bayram Olgusu Ve Türkiye'de Yapılan Cumhuriyet Bayramı Kutlamaları 1923-1960 Hakkında Bilgiler
Türü: Genel Tarih Kitapları
Sayfa Sayısı: 416
ISBN: 9789751624833
Kapak: Ciltsiz
Bengül Salman Polat
Bengül Salman Polat
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
  • Ürün Özellikleri
  • Ödeme Seçenekleri
  • Milli Bayram Olgusu Ve Türkiye'de Yapılan Cumhuriyet Bayramı Kutlamaları 1923-1960 Kısa Özet

    Çok eski çağlardan itibaren: toplumlar. tapınma. anma, kutlama. eğlenme vb. gereksinimlerini çeşitli etkinliklerle karşılamışlardır. Din ve din dışı olarak ayrılabilecek bu etkinlikler zaman geçtikçe farklılaşmaya başlamıştır. Yönetim biçimlerinin. üretim biçimlerinin ve teknolojik değişimlerin yarattığı sonuçlar bu öğelerin de farklılaşmasında etkili olmuştur.

    Milli bayram olgusunun gelişimi ise Dünya Tarihinde çok etkili olan Fransız Devriminin dogurdugu, milliyetçilik ile birlikte başlamıştır. İlk kez Batıda kutlanmaya başlayan milli bayramlar. Türk toplumunda Osmanlı Devleti'nde, 2. Meşrutiyetten itibaren görulmeye başlanmıştır. 

    Bu çalışmada, 1923-1960 arası Türkiye Cumhuriyeti'nin gelişimi, Milli birlik ve beraberliğini en iyi şekilde görülebileceği milli bayramımız olan, Cumhuriyet Bayramı ekseninde ele alınmıştır. Atatürk, İnönü ve Demokrat Parti dönemleri birbirinden farklı özellikler içermektedir. Atatürk Dönemi; Cumhuriyet'in ilanı ile başlayan devrim dönemi gelişmelerini içerirken, İnönü dönemine II. Dünya Savaşı ve savaşın getiridği sonuçlar damgasını vurmuştur. Bu dönem içersinde gerçekleşen çok partili hayata geçiş, 1950-1960 arası Demokrat Parti iktidarı ve bu süreçteki iç ve dış olaylar Türk siyasal hayatının önemli dönemlediri. Bu dönemlerdeki olaylar ve gelişmeler her alanda olduğu gibi, Milli bayram kutlamalarını da geniş ölçüde etkilemiştir. Her bir dönemin iç ve dış gelişmeleri bayram kutlamalarını farklılaştırmıştır.

Milli Bayram Olgusu Ve Türkiye'de Yapılan Cumhuriyet Bayramı Kutlamaları 1923-1960 Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.