sadsad x
asdasd
24,00 TL
16,56 TL
%31 indirim
Mersin Limanı Tarihi Hakkında Bilgiler
Türü: Araştırma - İnceleme Kitapları
Sayfa Sayısı: 296
ISBN: 9786055200534
Kapak: Ciltsiz
Mehmet Mazak
Mehmet Mazak
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
  • Ürün Özellikleri
  • Ödeme Seçenekleri
  • Mersin Limanı Tarihi Kısa Özet

    Kentlerin ortaya çıkıp gelişmeleri, birden fazla faktörün bir araya gelmesine dayanmakla birlikte, bu faktörlerin biri veya birkaçı etki derecesi itibariyle diğer faktörlerin önüne geçebilmektedir.

    19. yüzyıl Osmanlı liman kentlerinden biri olarak ortaya çıkan Mersin’in kuruluş ve gelişiminde asli faktörler olarak, coğrafi konumunun ve bu konumun sağladığı avantajla burada gelişen deniz ticareti ve 19. yüzyılda Osmanlı İmparatorluğu’nun da yükselen kapitalizmin etki alanına girmiş olması etkilidir. O dönemlerdeki içsel ve dışsal diğer gelişmelerin de etkisiyle birlikte Mersin, 19. yüzyılın ilk yarısında, ahşaptan bir iskeleye sahip bir mahal konumunda iken hızlı bir gelişim sürecine girerek, 19. yüzyıl sonlarında imparatorluğun Doğu Akdeniz’deki en önemli liman kentlerinden biri haline gelmiştir.

    Bu eserde, Osmanlı İmparatorluğu’nun değişim ve dönüşüm sürecine giren diğer şehirlerinin yanı sıra, aynı dönemlerde yepyeni bir şehir olarak ortaya çıkan Mersin’in Osmanlı belgeleri ışığında öyküsünü okuyacaksınız.

Mersin Limanı Tarihi Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.