Memleket Mektep Meclis Arasında Bir Hayat Faruk Nafiz Çamlıbel

Ebabil Yayınları

Yakup Öztürk

100,00 TL
77,00 TL
%23 indirim
Kazancınız
:
23,00 TL
Memleket Mektep Meclis Arasında Bir Hayat Faruk Nafiz Çamlıbel Hakkında Bilgiler
Türü: Biyografik ve Otobiyografik Kitaplar
Sayfa Sayısı: 256
ISBN: 9786059814201
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Tipi: 2. Hamur
Basım Tarihi 2017
satis-icon
Satış Rakamları 7 adet satılmıştır.
Yakup Öztürk
Yakup Öztürk
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
  • Ürün Özellikleri
  • Memleket Mektep Meclis Arasında Bir Hayat Faruk Nafiz Çamlıbel Kısa Özet

    19. asrın sonunda doğan, geçtiğimiz asrın son çeyreğini göremeden vefat eden Faruk Nafiz Çamlıbel, idrakine kavuştuğunda altı asırlık bir dağın, yok olurken bıraktığı son gürlemeye tanıklık ediyordu. Osmanlı`nın çöküşü, Osmanlı`dan bağımsız olmayan Cumhuriyet`in doğuşu, büyük toprak kayıpları, Cumhuriyet politikalarının bir ideoloji haline gelip tabulaştırılması, çok partili hayat ve darbelerin başlangıcı hep o yaşarken oldu.

    Faruk Nafiz Çamlıbel de 75 yıllık ömründe edebiyat ve siyaset arasında yeni bir millet halitasının kimi zaman uzaktan, kimi zaman içeriden bir mimarı idi. Çamlıbel, hayatını öğretmenlikten ve milletvekilliğinden kazanan bir şairdi. Onun hayatına yaklaşırken şiiri öncelikli mesele kılmak, bir taraftan da hayatının iki taşıyıcısı öğretmenliği ve milletvekilliğini ihmal etmemek gerekir. Çamlıbel`deki öğretmenliği bir maişet hadisesi olarak değerlendirmek nakısa doğurur.

    Bugün, Faruk Nafiz`in Türk edebiyatındaki yeri, öğretmenlik vazifesini yerine getirmek için çıktığı Kayseri yolculuğu kadar önemlidir. Zira bu yolculuk bize memleket edebiyatının giriş manzumelerinden birini, *Han Duvarları*nı armağan etmiştir. Şairin, 1946`da Demokrat Parti ile başlayan 27 Mayıs 1960 askeri darbesi ile son bulan siyasi hayatı da iki taşıyıcıdan birini ortaya koyar. Elinizdeki çalışma, Cumhuriyet dönemi Türk şiirinin önemli isimlerinden biri olan Çamlıbel`in hayatına, eserine ve sanatına toplu bir biçimde bakmayı hedefleyen bir kitaptır.

  • 2. Hamur

Memleket Mektep Meclis Arasında Bir Hayat Faruk Nafiz Çamlıbel Hakkında Yorumlar