sadsad x
asdasd

Masaldan Gerçeğe Lale Devri

Timaş Yayınları

Mustafa Armağan

85,00 TL
59,50 TL
%30 indirim
Kazancınız
:
25,50 TL
Masaldan Gerçeğe Lale Devri Hakkında Bilgiler
Türü: Osmanlı Tarihi Kitapları
Sayfa Sayısı: 384
ISBN: 9786050818628
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Tipi: 2. Hamur
Basım Tarihi 2014
Mustafa Armağan
Mustafa Armağan
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
  • Ürün Özellikleri
  • Ödeme Seçenekleri
  • Masaldan Gerçeğe Lale Devri Kısa Özet

    *Lale Devri* diye bir *devir*den gerçekten söz edilebilir mi, yoksa bu devir 20. yüzyıl popüler tarihçiliğinin bir inşası mıdır? İşin hakikati, Lale Devri diye bir tabir ne kendi zamanında vardır ne de kendisinden asırlar sonra. Ta ki tarihçi Ahmed Refik ve şair Yahya Kemal el ele vererek 1910’larda onu icat edinceye kadar… Artık araştırmacılar nezdinde Lale Devri’ndeki insanların Sadabad’da lale çılgınlığına, yalılarda zevk ü safaya düştükleri, gezip eğlenmekten başka bir şey düşünmez oldukları veya evlerde Fransız modasına kapıldıkları yollu yaygın anlayış kabul görmemekte, bu fantazilerin yerine daha *siyah-beyaz* bir fotoğraf oturmaktadır.

    Yaptığı çalışmalarla tarih yazımına farklı bir ufuk açan Mustafa Armağan’ın hazırladığı bu kitaptaki yazılar, sanatından felsefesine, siyasetinden ulemasına, çiçeklerinden matbaasına, şiirlerinden bilim hayatına kadar bu ilginç dönemin pek çok yönünü ortaya çıkarmayı amaçlıyor. Her şeyden önemlisi yeni bir bakış açısıyla Lale Devri’ndeki yenilikler kadar eskiliklere de değiniyor…

    Semavi Eyice’den İlber Ortaylı’ya, Beşir Ayvazoğlu’ndan İskender Pala’ya, Mehmet İpşirli’den Selim Karahasanoğlu’na, Gül İrepoğlu’ndan Çelik Gülersoy’a, Turan Baytop’tan Hidayet Nuhoğlu’na, Aykut Kazancıgil’den Ali Canib Yöntem’e, Fikret Karakaya’dan Saadi Nazım Nirven’e kadar bu alanda kalem oynatmış kalbur üstü akademisyen ve yazarların katkılarının yer aldığı kitapla Lale Devri’ni hem öğrenecek, hem de yanlış bilgilerinizi gözden geçireceksiniz. Şaşırmaya hazır olun şimdiden!

  • 2. Hamur

Masaldan Gerçeğe Lale Devri Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.