sadsad x
asdasd

Masal Kahramanlarının Tip Çözümlemesi

Hiperlink Yayınları

Fevziye Alsaç

75,00 TL
57,75 TL
%23 indirim
Kazancınız
:
17,25 TL
Masal Kahramanlarının Tip Çözümlemesi Hakkında Bilgiler
Türü: Divan Edebiyatı ve Halk Edebiyatı Kitapları
Sayfa Sayısı: 372
ISBN: 9786257845250
Kapak: Ciltsiz
Fevziye Alsaç
Fevziye Alsaç
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
 • Ürün Özellikleri
 • Ödeme Seçenekleri
 • Masal Kahramanlarının Tip Çözümlemesi Kısa Özet

  Masal metinlerinde ele alınan temalar, insanın kendini/kökenini derinlikli olarak okumasıdır. Masal diyarında kişiler/kavramlar/nesneler, sıradanlık ve olağanüstülük ayrımı olmadan gerçek hayattaki bir sorun ve insanın bu sorun karsısındaki tavrıyla doğal bir uyum yaratır.

  Masalın gizemli dünyasında yaşam süren kahramanlar, insanoğlunun kendine dair bir gizi somutlaştıran birer sembolik değerdir; bu semboller insana/insanlığa dair görkemli ve kutsal hikâyelerden oluşur. Bu metinlerde tüm karakterler/tipler, insan ve diğer varlıklar hayalidir; ancak varlıklarından şüphe edilmeyecek şekilde masalın kurgusuna yerleşirler.

  Tipler, tema ve yapı unsurlarıyla bu işlevi yerine getiren sembolik göstergelerdir. *Masal Kahramanlarının Tip Çözümlemesi* eserinde masalların sosyokültürel, metinlerarası ve şahıs kadrosuna dair göstergeleri tematik olarak incelenmiş; masalların felsefik, psikolojik, sosyolojik, ideolojik, edebî vd. söylemleri insanın varoluş yolculuğundaki sonsuz semboller ve döngülerle aktarılmıştır.

  Çalışmada tipler; ideal/idealize/idealist, yardımcı/tamamlayıcı, engelleyici/karşıt, karakteristik ve daha birçok alt baslıkla üstlendikleri fonksiyonlarla bir kişilik/karakter incelemesi şeklinde insanın/insanlığın kendini anlattığı arketipik biyografiler olarak ele alınmıştır. Eser, insanın öyküsünü masalların büyülü yolculuğuyla tanımak isteyenlerin ve halk edebiyatına/kültürüne ilgi duyanların faydalanabileceği bir çalışmadır.

Masal Kahramanlarının Tip Çözümlemesi Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.