420,00 TL
252,00 TL
%40 indirim
Kazancınız
:
168,00 TL
Madde 22 Hakkında Bilgiler
Türü: Roman
Sayfa Sayısı: 608
ISBN: 9786053759195
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Tipi: 2. Hamur
Basım Tarihi 2024
satis-icon
Satış Rakamları 585 adet satılmıştır.
Joseph Heller
Joseph Heller
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
 • Ürün Özellikleri
 • Madde 22 Kısa Özet

  *Madde 22, okuduğum mantıklı tek savaş romanı.*

  – Harper Lee

  *Madde 22, faşizme karşı verilen savaşta, Amerikalıların yarattığı en büyük destan.*

  – Kurt Vonnegut
   
  *Son elli yılda yazılmış iki büyük Amerikan romanı var. Biri Madde 22.*

  – Stephen King
   
  *Madde 22’nin muazzam başarısı, seçkin bir edebi eserin bazen gerçekten de çok geniş bir okuyucu kitlesine ulaşabileceğini gösterdi.*

  – Anthony Burgess
   
  *Orijinal. Kimse buna benzer bir kitap okumamıştır.*

  – Norman Mailer

  II. Dünya Savaşı’nda bombardıman uçağı pilotu olarak görev yapıp askeri bürokrasinin nasıl işlediğini gören Joseph Heller tecrübelerinden ilhamla yazdığı bir kitapla Amerikan edebiyatını dönüştürdü. Edebiyatta mizahi geleneğin ve savaş karşıtlığının en önemli ürünlerinden olan Madde 22 ise yazarını gölgede bırakacak kadar popülerleşip başlı başına Amerikan kültürünün bir parçası haline geldi.

  İtalya’da Amerikan ordusu adına bombardıman uçağı pilotu olarak görev yapan ve hiç karşılaşmadığı binlerce kişi tarafından öldürülmek istendiği için kızgın olan Yossarian’ın asıl derdi, askerlik görevini bitirmek için gereken uçuş sayısını her geçen gün artıran ordusuyladır. Yossarian, görevlerden feragat etmek için herhangi bir girişimde bulunursa, fazlasıyla komik bir kural olan Madde 22’ye takılacaktır: Eğer biri tehlikeli savaş uçuşlarını yapmaya gönüllüyse aklını kaybettiği düşünülür ama görevlere katılmak istemediğini belirten resmi bir başvuruda bulunursa delirmediği ortaya çıkar ve böylece görevine devam etmek zorunda kalır.

  Yayınlandığı günden beri Amerikan edebiyatının köşe taşlarından biri olarak görülen Madde 22, tarihin en çok ilgi gören, en sıradışı kitaplarından biri. Edebiyatta kara mizahın doruk noktası.

 • 2. Hamur

Madde 22 Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.