sadsad x
asdasd

Leta'if - Nasreddin Hoca Fıkralarının İlk Baskısı

Büyüyen Ay Yayınları
16,00 TL
12,00 TL
%25 indirim
Leta'if - Nasreddin Hoca Fıkralarının İlk Baskısı Hakkında Bilgiler
Türü: Mizah Kitapları
Sayfa Sayısı: 108
ISBN: 9786055166946
Kapak: Ciltsiz
Kolektif
Kolektif
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
  • Ürün Özellikleri
  • Ödeme Seçenekleri
  • Leta'if - Nasreddin Hoca Fıkralarının İlk Baskısı Kısa Özet

    Leta'if, Nasreddin Hoca fıkralarının 1837 tarihli ilk baskısıdır. Bu yüzden Nasreddin Hoca ile ilgili kitapların ve çalışmaların iz bırakmış "ilk"leri arasındadır. Bir yazmadan dizilerek basılan Leta'if, 1837 Ekim'inde İstanbul'da yayımlandıktan sonra, bu baskıya büyük ölçüde benzeyen hurufat baskılar ve bunları izleyen taşbaskı kitaplarla birlikte Batı dünyasındaki çevirililere kaynaklık etmiştir. Bu metnin, kimi farklılıklar görülse bile bugüne kadar görülebilmiş en eski Ermeni harfli Türkçe baskı üzerinde de etkili olduğunu söylemek mümkündür.

    İçinde 134 fıkra bulunan Leta'if için bugünün bakış açısıyla sansürsüz bir nüsha demek çok da yanlış olmaz. Daha sonraki yıllarda artık yazılması, basılması ve uluorta anlatılması hoş görülmeyen kimi söz, eylem ve olayların yer aldığı fıkralar bu kitapçıkta herhangi bir elemeye tabi tutulmadan yayımlanmış bulunmaktadır.

    Bu eser, kültür dünyamıza ait heyecanını ve dikkatini her zaman sadakat ve içtenlikle koruma başarısını göstermiş olan kültür kaşifimiz, M. Sabri Koz'un çalışmasıyla yeniden Türkçe'nin kültür evrenine katılıyor.

Leta'if - Nasreddin Hoca Fıkralarının İlk Baskısı Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.