sadsad x
asdasd

Kurumlarıyla Osmanlı Tarihi 1-4 (Netayicü'l - Vuku'at)

Cilt Durumu Ciltsiz
Sayfa Sayısı 640
ISBN 9786053421689
Tüm Siparişlerde KARGO 1 LİRA!
46,30 TL %28
bkmkitap.com
Fiyatı
33,34 TL
Fiyat Alarmı
Paylaş:
  • Kurumlarıyla Osmanlı Tarihi 1-4 (Netayicü'l - Vuku'at) Kısa Özet

    Dünya tarihinde özel bir önemi olan Osmanlı tarihi, vak’anüvist tarihlerinde ve kroniklerlerde daha çok siyasî yönden incelenmiştir. Pek az Osmanlı tarihçisi olaylara sebep ve sonuç ilişkisi içerisinde tenkitçi bir gözle bakabilmiştir. Bu tarihçilerden en önemlilerinden biri ise 8 yıl Defter-i Hakanî Nazırlığı yapmış olan Mustafa Nuri Paşa’dır.

    Mustafa Nuri Paşa’nın Netâyicü’l-vukû‘at isimli eseri, Osmanlı kurumlar tarihi alanında kaynak bir eser niteliğindedir. Bu yüzden kitabın Kurumlarıyla Osmanlı Tarihi olarak tanıtılması doğru bulundu. Dilinin sadeliği ve siyasî tarihten çok, kültür tarihine yönelik oluşu bu eseri günümüz tarihçileri için önemli kılmaktadır.
    Kurumlarıyla Osmanlı Tarihi (Netâyicü’l-vukû’ât) tarihçiler için kaynak kitap; tarih öğrencileri için ders kitabı olarak düşünüldü.

    Yeni harflere çevrilirken eserin orijinal dili ve sayfa yapısı aynen korundu. Arapça ve Farsça deyimler- terkipler dipnotta açıklandı, kitaba bir sözlük ve içindekiler kısmı eklendi. Eserin Arap harfli 1909 yılı baskısını artık sahaflarda bile bulmak çok zor olduğundan bu çalışma büyük bir boşluğu dolduracak ve tarihçilerimize faydalı olacaktır.

Kurumlarıyla Osmanlı Tarihi 1-4 (Netayicü'l - Vuku'at) Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.