Kurganlar: Eski Türklerin Kutsal Mezarları

Ötüken Neşriyat

Yaşar Çoruhlu

500,00 TL
350,00 TL
%30 indirim
Kazancınız
:
150,00 TL
Kurganlar: Eski Türklerin Kutsal Mezarları Hakkında Bilgiler
Türü: Genel Tarih Kitapları
Sayfa Sayısı: 600
ISBN: 9786051553672
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Tipi: 1. Hamur
Basım Tarihi 2019
Yaşar Çoruhlu
Yaşar Çoruhlu
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
 • Ürün Özellikleri
 • Kurganlar: Eski Türklerin Kutsal Mezarları Kısa Özet

  Bu çalışma, İslamiyetin Orta Asya’da yayılışından önce ve İslamiyetin gelişinden sonra da henüz Müslüman olmamış Türk topluluklarının *kurgan* denilen mezar yapılarını kapsamaktadır. Böylece Proto-Türklerden Ön Türkler itibaren kurganların ele alınacağı bu araştırmayla, Türkiye’de ve Dünya bilim çevrelerinde konuya Türkler açısından bakan bütüncül bir yaklaşım ilk kez sergilenmiş olacaktır.

  Bir kısım Avrupalı araştırmacıların Hind-Avrupa kültürlerinin bir ürünü olarak yaklaştığı bu mezar yapılarının asıl sahiplerinin, Türkler ve diğer bozkır topluluklarının oluşturduğu Bozkır kavimleri olduğu böylece vurgulanmış olacaktır. Öte yandan Türk-İslam mezar yapılarının kaynaklarının aydınlığa çıkarılması bakımından da bu konunun bilim dünyasına sunulmasının faydalı olacağı düşünülmüştür.

  Araştırmanın aynı zamanda büyük oranda Avrasya kültürünün bir parçası olan Türkiye’deki kurgan yapılarının keşfini hızlandıracağını ve bu konuda çalışacaklara da temel kitap vazifesi göreceğini umuyoruz. Çünkü bu çalışmayla yalnızca Türklerin inşa ettiği kurganlara değinilmemiş, bütün Bozkır bölgesindeki halklarla ilişkiler de ele alınmaya çalışılarak, konunun genel Avrasya kültürü açısından da kavranması sağlanmaya çalışılmıştır. Kitabımızda kurganların mimari özellikleri, yerleşim düzeni ve mezar sembol ve ritüelleri ön plana alınmış, bu konudaki bilgiler kendi yöntem-sınıflandırma anlayışımıza göre derlenmiş ve değerlendirilmiştir.

  Kurgan mezarları içerisindeki sanat ve arkeoloji ve başka alanların buluntularının önemli örneklerinin neler olduğu ve mezarda bulundukları yerler ifade edilmiştir. Türkiye’de bu konu ve kapsamda kaleme alınmış henüz ilk kitap olması sebebiyle, bu çalışmanın Türk araştırmacı, bilim insanları ve meraklılarına önemli bir kaynak teşkil edeceğini düşünüyoruz.

 • 1. Hamur

Kurganlar: Eski Türklerin Kutsal Mezarları Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.