sadsad x
asdasd

Kur’an ve Sünnet Işığında Cariyeler ve Sömürülen Cinsellikler

Ensar Neşriyat
12,50 TL
8,50 TL
%32 indirim
Kur’an ve Sünnet Işığında Cariyeler ve Sömürülen Cinsellikler Hakkında Bilgiler
Türü: Araştırma-İnceleme Kitapları
Sayfa Sayısı: 299
ISBN: 9786055623548
Kapak: Ciltsiz
Ali Rıza Demircan
Ali Rıza Demircan
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
 • Ürün Özellikleri
 • Ödeme Seçenekleri
 • Kur’an ve Sünnet Işığında Cariyeler ve Sömürülen Cinsellikler Kısa Özet

  Kurduğu Savaş Esirliği Sistemi ile gücü kırılan ve stratejik hedefleri tahrip edilen düşmandan esir alınmasını onaylayan İslâm, esirlerin de karşılıksız veya fidye karşılığı bırakılmalarını emretmiş, onların öldürülmelerini ve köleleştirilmelerini yasaklamıştır.

  Kurân, nikâh şartını getirerek esir kadınlar olan câriyelerin odalık olarak alınmalarını da haram kılmıştır. Kişi, kamuya ait câriyelerle evlenebileceği gibi kendi câriyesiyle de evlenebilir. İnsan üzerinde ilâhlaşma olan kölelik, mütekabiliyet yoluyla yasallaştırılamayacağı gibi tutsaklar da uzun süre esirler olarak tutulamazlar. Çünkü İslâm, özgürlük fidyelerini veremeyecek esirlerin hürriyetlerine kavuşturulmaları için, İslâm toplumunun resmi vergisi olan zekât gelirlerinden fon ayırmış, onlarla özgürlük sözleşmesi yapılmasını (Kitabet) emretmiş, özgürleştirici cezalar ve kefaretler belirlemiştir.
  Câriyeler mal değil, Allaha kullukla yükümlü insandırlar. Alınıp satılamazlar. Yalnızca fidyelerine ilişkin devir işlemleri yapılabilir.
  Sınırlı istisnalar dışında temel hakları da yürürlüktedir.

  Kitabımızda, özetlediğimiz, geleneksel kabullerimizle çelişen gerçeklerin Kurânî ve Nebevî temelleri ortaya konulmaktadır.

Kur’an ve Sünnet Işığında Cariyeler ve Sömürülen Cinsellikler Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.