30,00 TL
19,80 TL
%34 indirim
Kazancınız
:
10,20 TL
Kur’an Meali Okuma Kılavuzu Hakkında Bilgiler
Türü: İslami Araştırma ve İnceleme Kitapları
Sayfa Sayısı: 237
ISBN: 9789756628294
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Tipi: 2. Hamur
Basım Tarihi 2008
Mehmet Yaşar Soyalan
Mehmet Yaşar Soyalan
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
 • Ürün Özellikleri
 • Kur’an Meali Okuma Kılavuzu Kısa Özet

  Kur`an-ı mubin/apaçık bir kitaptır. O, hayatı düzenlemek için gelmiştir. Bu nedenle onun, her dönemde ve şartta söyleyecek sözü mutlaka vardır. O, insanı muhatap alır. Bu nedenle onun gerek kendisi gerekse ilk muhatapları açısından bir `anlaşılma` sorunu yoktur.

  Ancak Kur`an`ın nazil olmasından sonraki dönemde insanların kendi özel şartlarından dolayı Kur`ân`ı anlama sorunları söz konusudur. Bu, Arapça bilip bilmemenin ötesinde, insanın bilgi birikiminden, yetişme tarzından, yaşadığı çevreden kaynaklanan bir sorundur. Bu sorun modernite ile birlikte daha da büyümüştür. Okuyucudan veya meali yapanın önyargılarından, hatta yanlışlarından kaynaklanan sorunları, Kur`ân`ın bir kusuru olarak görmek/göstermek öncelikle Kur`ân`a haksızlık olur.

  Oysa, Kur`ân`ın anlaşılması ile mealin anlaşılması konuları birbirinden farklı iki olgu iken; bunları birbirine karıştırmak, her şeyden önce Kur`an`ın mesajının çarpıtılmasına neden olur. Bu iki olgunun kendi çerçevelerinde değerlendirilmesine ve farklı çözüm önerilerine ihtiyaç vardır.
  Kur`an`ın bir hayat kitabı olarak günlük yaşantımıza yön verebilmesi için öncelikle zihnimizde yer edinmesi şarttır. Bunun için de meale sağlıklı bir şekilde yaklaşmak ve meal-metin bütünlüğünü daima göz önünde bulundurmak gerekir. 

 • 2. Hamur

Kur’an Meali Okuma Kılavuzu Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.