1.050,00 TL
808,50 TL
%23 indirim
Kazancınız
:
241,50 TL
Kur`an Meali Hakkında Bilgiler
Türü: Kuran ve Kuran Üzerine Kitaplar
Sayfa Sayısı: 581
ISBN: 9786056289491
Kapak: Ciltli
Kağıt Tipi: 1. Hamur
Basım Tarihi 2012
satis-icon
Satış Rakamları 5 adet satılmıştır.
Mehmed Akif Ersoy
Mehmed Akif Ersoy
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
 • Ürün Özellikleri
 • Kur`an Meali Kısa Özet

  Sevgili Recep Şentürk beni odasına davet etti, odanın kapısını arkadan kilitledi, kesin olarak gizli kalması kaydıyla bana bir şey göstereceğini ve onunla ilgili danışmada bulunacağını söyledi. Tabii merak ettim. Dolabı açtı, daktilo ile yazılmış, her tarafından eski olduğu anlaşılan bir metin çıkardı, bunun merhum Mehmed Âkif Ersoy`un yaptığı Kur`an mealinin bir kısmı olduğunu söyledi. Hemen elinden aldım ve hızlı bir şekilde bazı nirengi noktalarına baktım. İlk dikkat çeken husus, farklı bir meal ile karşı karşıya olduğumuz idi. Bu meali yapanın hem Türkçe`yi, hem Arapça`yı, hem de Kur`an dilini iyi bildiği anlaşılıyordu.
  Peki bunun O tercüme-meal olduğu nasıl biliniyor, bunu nereden ele geçirdiniz, aidiyetine nasıl inanıyorsunuz? diye soruları sıraladım. Sizin de elinizdeki baskının giriş kısmında okuyacağınız bilgileri bana verdi. Doğrusu bu bilgiler bana oldukça inandırıcı geldi.

  Danışma faslına geçtik; danışma konusu eserin yayınlanması idi. Düşündüm: Meal tam değildi, yaklaşık Kur`an-ı Kerim`in üçte biri kadardı (Tevbe Sûresi`nin sonuna kadar), ama merhum mütefekkir, âlim şairimize ait olma ihtimali kuvvetli görünüyordu, ayrıca kısa bir sürede az da olsa okuyabildiğim kısımlara göre karşımızda farklı, görülmesi ve okunması gereken bir meal vardı. Yayınlayacak olanlar (Prof. Dr. Recep Şentürk ve Yrd. Doç. Dr. Âsım Cüneyd Köksal) Kur`an meali konusunda doğruyu yanlıştan ayırt edebilecek, değersiz bir eseri yayınlamayacak kadar maddi ve manevi donanıma sahip kişilerdi. Görüşümü açıkladım: Bu eseri, gerekli hizmeti yaparak yayınlayın.

  İşte kitap elimizde, insan bir okumaya başlayınca acaba şurayı nasıl çevirmiş, şu ifadeyi nasıl Türkçeye aktarmış diye oradan oraya atlayarak okumaya doyamıyor.

  Girişte okuyacağınız bu kitabın macerası-hikayesi yıllardır konuşulurdu, keşke yakılmasaydı, korunsaydı da zamanı gelince yayınlansaydı diye iç geçirip dururduk. Gün geçer, devran dönerdi, İlâhî Kitab`a uzatılan eller toprak olur ama o, mü`minlerin kalplerinde, dillerinde ve davranışlarında yaşamaya devam ederdi. Onu Allah korumayı va`ad etmişti, kimse onu değiştiremez ve yok edemezdi derdik. Meğer bir meraklı-hamiyetli kişi (ve belki daha başkaları) elde ettikleri kısmı (belki başka kısımları da) korumuşlar, Allah`ın murad ettiği vakit gelince en uygun ellere teslim etmişler, onlar da titizlikle çalışarak bu gizli hazinenin bir kısmını güzel bir neşirle ortaya koymuş oldular.
  Kitap ellere geçince şüphesiz yankı uyandıracak, hakkında yeni araştırma ve eleştiriler yapılacak, bunlar da hayırlı sonuçlara sebep olacaktır.

  Tercüme edene, daktilo edip saklayana, yüklü bir menfaat elde etme imkanına rağmen onu emin ellere bedelsiz teslim etmeyi tercih edenlere, neşir için emek harcayanlara dua, teşekkür ve minnet borcumuzdur. Allah cümlesinden razı olsun!

 • 1. Hamur

Kur`an Meali Hakkında Yorumlar