sadsad x
asdasd
25,00 TL
19,25 TL
%23 indirim
Kazancınız
:
5,75 TL
Alışveriş Listeme Ekle
Kültürümüzde Hadis Hakkında Bilgiler
Türü: Meal Tefsir ve Hadis Kitapları
Sayfa Sayısı: 152
ISBN: 9789755485294
Kapak: Ciltsiz
Erdinç Ahatlı
Erdinç Ahatlı
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
  • Ürün Özellikleri
  • Ödeme Seçenekleri
  • Kültürümüzde Hadis Kısa Özet

    İslâm’ın ilim ve amele dayalı kültür ve medeniyet tarihine rengini veren, damgasını vuran iki ana damar Kur’ân ve Sünnet/Hadis’tir. Fert ve toplum, bu iki damardan akıp gelen *nûr* ile karanlıktan aydınlığa çıkar. İslâm kültür ve medeniyetini inşa eden harcın kimyasına, bu nûrun taşıdığı renkler karışır.

    Elinizdeki eserde, genellikle ibadetle ilintili olarak müslümanın hayatını tanzim eden ezan, selam ve vakıf uygulamaları gibi kaynağı hadis ve sünnet olan bildik örneklerin dışında, müslüman Anadolu ve Rumeli kültüründe, örf ve adetlerinde yer alan söz ve davranışların bir kısmının hadislerdeki temelleri ortaya konulmaya çalışılmıştır.

    Eserde; baba dostunun hatırını saymak, kulağı çınlayan kimseye *seni kim anıyor?* diye sormak, cenazeyi duyurmak için sala okumak, yeni bir elbise giyene *üzerinde eskisin* demek, ölenin arkasından kötü konuşmamak, ekmeğe saygı göstermek, kapıya gelen dilenciyi boş çevirmemek ve mezarlıkların ağaçlandırılması gibi kültürümüzde yer alan uygulamaların hadislerdeki kaynakları incelenmiş, dolayısıyla toplumdaki hadis ve sünnetin etkisi de bir miktar ortaya konulmuştur.

Kültürümüzde Hadis Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.